Trwa ładowanie...
d1fk54y
d1fk54y

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 5 lipca, 20.00

...
Share
d1fk54y

05.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Narastająca w średnim okresie presja inflacyjna jest przedmiotem szczególnego zainteresowania RPP, jednak warty uwagi jest fakt, że zgodnie z najnowszą projekcją NBP, w całym jej horyzoncie inflacja nie przekracza górnego pasma odchyleń od celu 2,5 proc. - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Zmienność na globalnych rynkach finansowych, w tym w strefie euro, nakazuje zachowanie ostrożności. Nie należy przyspieszać decyzji, co do zmian w polityce pieniężnej.

d1fk54y

Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej ocenia, że czerwcowa projekcja inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego stanowi potwierdzenie jego dotychczasowego stanowiska, iż pod koniec tego roku potrzebny będzie sygnał w postaci podwyżki stóp procentowych, najlepiej o 50 pb, aby przeciwdziałać przyspieszającej po miesiącach letnich, dynamice inflacji. Następnie stopy procentowe powinny zostać ustabilizowane.

Deficyt budżetowy w 2011 roku powinien się ukształtować na poziomie około 40 mld zł, dochody budżetowe mogą być wyższe o 13,4 mld zł od tegorocznych, w tym dochody podatkowe o 3,5 mld zł - wynika z raportu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego powołującego się na wyliczenia Ministerstwa Finansów.

Nie ma zagrożenia dla realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Nawet jeśli inflacja przekroczy w przyszłym roku 2,5 proc. i osiągnie prognozowany w czerwcowej projekcji poziom 2,9 proc. w 2012 roku, w dalszym ciągu będzie to niski poziom mieszczący się w dopuszczalnym przedziale wahań - uważa Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d1fk54y

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w maju 2010 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,2 proc., podczas gdy w kwietniu spadła o 0,9 proc., po korekcie - podał w poniedziałek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zdecydował o przystąpieniu Polski do elastycznej linii kredytowej na 20,43 mld dolarów - poinformował MFW w komunikacie.

BUDŻET

W tym tygodniu założeniami makroekonomicznymi do budżetu na 2011 rok zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów, a w przyszłym tygodniu może je przyjąć rząd - poinformował PAP minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Ekonomicznych premiera.

d1fk54y

DŁUG

MF zaoferuje w środę, 7 lipca, obligacje OK1012 za 3,0-5,0 mld zł - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 52-tygodniowe za 1,1 mld zł przy popycie 4.150,9 mln zł i średniej rentowności 4,083 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

WSKAŹNIKI

d1fk54y

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usługowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 2010 roku 54,8 pkt wobec 58,1 pkt na koniec maja - podano w poniedziałek w końcowych wyliczeniach.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 2010 r. 56,0 pkt wobec 56,4 pkt w maju - podano końcowe wyliczenia na stronach internetowych w poniedziałek.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 2010 r. 55,5 pkt wobec 56,2 pkt w maju - podały w poniedziałek źródła rynkowe w końcowych wyliczeniach

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro na lipiec 2010 r. niespodziewanie wzrósł do minus 1,3 pkt z minus 4,1 pkt w czerwcu - podała w poniedziałek grupa badawcza Sentix w komunikacie.

d1fk54y

Miesięczny indeks cen mieszkań spadł w czerwcu o 1,9 proc. do poziomu 908,9 pkt. - wynika z lipcowego raportu Home Brokers i Open Finance. Autorzy raportu spodziewają się, że w miesiącach letnich liczba transakcji na rynku nieruchomości spadnie.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,42 proc. i wyniósł 2290,90 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,31 proc., do 5.816,2 pkt.

d1fk54y

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,48 proc., do 3.332,46 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,3 proc., do 4.823,53 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,69 proc. i wyniósł 9.266,78 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,8 proc. i wyniósł 2.363,95 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 0,22 proc. do 21.084,99 pkt.

SPÓŁKI

Chemoservis Dwory podpisał list intencyjny dający wyłączność w prowadzeniu negocjacji na temat kupna pakietu akcji spółki K-Protos w Kralupach - podał Chemoserwis w poniedziałkowym komunikacie.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w maju 2010 roku 338.035 sztuk i było o 8,7 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

ASTER, dostawca czterech usług telekomunikacyjnych, kupił od Grupy Mediatela spółkę Mediatel 4B świadczącą usługi telekomunikacyjne dla rynku biznesowego - poinformował ASTER w komunikacie, ale nie ujawnił kwoty transakcji.

Gant sprzedał w ubiegłym miesiącu 132 mieszkania, w tym samym okresie klienci zrezygnowali z 7 wcześniej kupionych lokali - podał Gant w komunikacie.

Rafamet w czerwcu podpisał trzy nowe kontrakty o łącznej wartości ponad 6 mln euro - podała spółka w komunikacie prasowym.

Producent akcesoriów budowlanych Aztec International SA w połowie lipca zadebiutuje na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie.

Harper Hygienics, producent wyrobów kosmetyczno-higienicznych do oczyszczania skóry, ustalił przedział cenowy akcji w ofercie publicznej do 20,5 mln akcji został ustalony na 3,75-4,30 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

PBT Hawe, spółka zależna Hawe SA, podpisała z Gminą Dobroszyce umowę na prace budowlane przy budowie systemu kanalizacji sanitarnej. Przychody PBT Hawe z tytułu wykonania robót budowlanych wyniosą łącznie ok. 7,36 mln zł netto - poinformowała Hawe SA w komunikacie.

MOL razem z Expert Petroleum zdobyły od Rumuńskiej Agencji Zasobów Naturalnych licencję na poszukiwanie ropy i gazu na obszarze 3.434 km kw. w zachodniej Rumunii - podał MOL w komunikacie.

TP SA wystąpiła z wnioskiem o przyznanie dopłaty w wysokości 236,17 mln zł do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej w 2009 r. - poinformował w komunikacie Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Zarząd ZCh Police podjął decyzję o wypowiedzeniu umów ramowych o współpracy ze spółkami, w których ma 100 proc. udziałów. Główną przesłanką wypowiedzenia były nierynkowe stawki w obrocie pomiędzy spółką matką i spółkami zależnymi - poinformowały Police w komunikacie prasowym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2824, a kurs złotego do euro na 4,1170 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2531 USD i 109,93 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Na warszawskim parkiecie w poniedziałek panował marazm, wywołany brakiem handlu za Oceanem. WIG 20 przez wiekszość sesji poruszał się w przedziale plus minus 7 pkt. Zdaniem analityków, wkrótce na GPW mogą powrócić spadki, natomiast pod koniec lipca możliwy jest dynamiczny wzrost.

Eksperci Agencji Rynku Rolnego przewidują, że w najbliższych dwóch kwartałach krajowe ceny zbóż będą kształtowały się na poziomie zbliżonym do notowanego w II kwartale mimo spodziewanej słabszej produkcji zbóż.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w roku 2010 będzie oscylowała w granicach 40-50 mld złotych - wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową oraz firmy REAS. Zdaniem autorów raportu, w 2010 roku marże kredytów hipotecznych będą spadały.

Ekonomiści Invest Banku prognozują, że średnioroczna dynamika PKB w 2010 roku wyniesie 3,1 proc. rdr., zaś w 2011 roku 3,5 proc. Ich zdaniem, średniorocznie CPI w '10 wyniesie 2,3 proc. rdr, zaś bezrobocie na koniec 2010 roku wyniesie 12 proc.

POLITYKA

Bronisław Komorowski został prezydentem Polski, zdobywając w drugiej turze wyborów prezydenckich 53,01 proc. głosów i pokonując Jarosława Kaczyńskiego, który uzyskał poparcie 46,99 proc. obywateli - ogłosiła w poniedziałek w oficjalnych wynikach II tury wyborów prezydenckich Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja wyniosła 55,31 proc.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskała po raz pierwszy od sześciu dni, ponieważ po zeszłotygodniowych spadkach inwestorzy uznali jej obecną cenę za atrakcyjną - podają maklerzy. W zeszłym tygodniu ropa odnotowała największy spadek od ośmiu tygodni. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, zyskuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 56 centów, do 72,70 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na sierpień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 71,96-71,98 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wzrosły drugą sesję z rzędu, dzięki informacjom o spadającym bezrobociu w USA oraz doniesieniom o zmniejszeniu zapasów miedzi do poziomów najniższych od siedmiu miesięcy, które przywróciły rynkom wiarę w ożywienie globalnej gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie zyskuje rano aż 1,7 proc. do 6.520,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 6465,50 USD/t. wobec 6477,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 21-27 czerwca najmocniej drożały pszenica i żyto. Wzrosły także ceny żywca wołowego i drobiowego, z kolei taniał żywiec wieprzowy i jęczmień. (PAP)

zdz/ asa/

d1fk54y

Podziel się opinią

Share
d1fk54y
d1fk54y