Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 17‑18 stycznia
KRAJ
- Polska powinna połączyć się z europejską siecią energetyczną
oraz zwiększyć krajowe wydobycie gazu - uważa szef klubu Lewicy
Wojciech...
18.01.2009 | aktual.: 18.01.2009 19:52
KRAJ
- Polska powinna połączyć się z europejską siecią energetyczną oraz zwiększyć krajowe wydobycie gazu - uważa szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak.
- Musimy szybko opanować nowe technologie węglowe. W przeciwnym razie węgiel stanie się naszym przekleństwem - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Łodzi przewodniczący spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski.
- Nowoczesne technologie węglowe, np. wykorzystujące zgazowanie węgla, mogą skutecznie uzupełnić przewidywane w najbliższych kilkunastu latach w Polsce niedobory energii, potrzebują jednak aktywniejszego niż dotąd zaangażowania państwa. To wniosek ze zorganizowanej w sobotę w Katowicach konferencji "Pozytywna energia -Śląsk-Polska-Europa", poświęconej m.in. sprawom polskiego i europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.
- Zdaniem ekspertów i polityków zawarte w niedzielę rosyjsko - ukraińskie porozumienie gazowe jest niekorzystne dla Ukrainy. Według ekspertów, rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy na dłuższą metę wcale nie jest zakończony.
- Radni Łodzi powinni podjąć decyzję o wykupieniu przez miasto wszystkich akcji spółki prowadzącej Aquapark Fala. To jedyne rozwiązanie mogące ją uratować -powiedział w niedzielę na konferencji prasowej senator Maciej Grubski.
ZAGRANICA
- Premierzy Rosji Władimir Putin i Ukrainy Julia Tymoszenko porozumieli się w niedzielę w sprawie cen dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę, a także jego tranzytu, w latach 2009 i 2010.
- Rosyjsko-ukraińskie umowy dotyczące dostaw gazu z Rosji na Ukrainę i jego tranzytu do Europy zostaną podpisane w poniedziałek w Moskwie w obecności premierów obu krajów, Władimira Putina i Julii Tymoszenko.
- Porozumienie Rosji i Ukrainy w sporze gazowym powinno być pierwszym krokiem do ustanowienia szerokiego, międzynarodowego reżimu tranzytu gazu, z udziałem odbiorców surowca - powiedział PAP dyrektor Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Rainer Lindner.
- Słowacja, pozbawiona od 7 stycznia rosyjskiego gazu, otrzymała pierwsze dostawy tego surowca z Czech przez gazociąg Jamał-Europa - poinformowała w niedzielę czeska spółka RWE-Transgas.
- Kilka tysięcy osób przeszło w niedzielę centralnymi ulicami Sofii, domagając się ponownego uruchomienia starszych reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju.
- Przedłużający się rosyjsko-ukraiński kryzys gazowy powoduje dalsze straty ekonomiczne w Bułgarii, która w ciężkiej sytuacji zwróciła się o pomoc do Grecji i Turcji.
- Straty niemieckich banków z tytułu inwestowania w amerykańskie papiery wartościowe wysokiego ryzyka sięgają 300 mld euro, ale do tej pory z bilansów odpisano zaledwie jedną czwartą tej kwoty - poinformował w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
- Firma motoryzacyjna Toyota, w odpowiedzi na spadający popyt na samochody, czasowo wstrzymała w sobotę linie produkcyjne w 11 z 12 fabryk w Japonii - poinformowała agencja informacyjna Kyodo.
- Tysiące ludzi demonstrowało w niedzielę w Saragossie, na północnym-wschodzie Hiszpanii, w obronie "miejsc pracy oraz zabezpieczeń socjalnych w dobie kryzysu" - poinformowały hiszpańskie media. (PAP)
jtt/