Trwa ładowanie...
dz54lls
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 7 grudnia, 17.00

...

Share
dz54lls

07.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

NBP zamierza kontynuować interwencje na rynku walutowym według tych samych zasad, czyli w momentach, kiedy na rynku jest destabilizacja - powiedział na konferencji prezes NBP Marek Belka.

dz54lls

RPP podtrzymuje ocenę, że dotychczasowe podwyżki powinny umożliwić powrót CPI do celu w średnim okresie - komunikat RPP.

RPP nadal nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu CPI do celu - komunikat RPP.

Wygasanie wpływu podwyżki VAT oraz efektów wzrostu cen energii i żywności z I połowy '11 będzie działało obniżająco na CPI na początku '12 - komunikat RPP.

Wskaźniki koniunktur sygnalizują możliwość pewnego obniżenia się aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach - komunikat RPP.

dz54lls

Czynnikiem ryzyka dla inflacji jest wpływ sytuacji na rynkach finansowych na kurs PLN - komunikat RPP.

Balans ryzyk od ostatniego posiedzenia nie zmienił się - powiedział na konferencji prezes NBP Marek Belka.

W najbliższych m-cach CPI rdr nadal na podwyższonym poziomie ze względu na wcześniejszy silny wzrost cen surowców oraz osłabienie kursu PLN - komunikat RPP.

RPP na posiedzeniu grudniowym podtrzymała swoje stanowisko, że dokonane wcześniej podwyżki powinny umożliwić powrót CPI do celu, ale jeśli pogorszą się perspektywy powrotu jej do celu to będzie dostosowywać politykę pieniężną.

dz54lls

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 12,1 proc. wobec 11,8 proc. w październiku - wynika z szacunków resortu pracy.

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w listopadzie 2011 roku o 930,7 mln euro do 74.275,4 mln euro - podał w środę Narodowy Bank Polski.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

dz54lls

Belgia odnotowała w III kwartale spadek Produktu Krajowego Brutto o 0,1 proc., co jest pierwszym kwartałem z ujemnym wzrostem belgijskiej gospodarki od I kw. 2009 - podano w komunikacie w środę.

Produkcja przemysłowa we Włoszech w październiku 2011 r. spadła o 0,9 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 4,6 proc., po korekcie - poinformował w środę w komunikacie Państwowy Instytut Statystyczny (Istat) w Rzymie.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w październiku 2011 r. o 1,7 proc. rdr, podczas gdy we wrześniu spadła o 1,5 proc., po korekcie - poinformowało w środę w komunikacie Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

W Niemczech w październiku 2011 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 0,8 proc. mdm, po spadku w poprzednim miesiącu o 2,8 proc., po korekcie - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

dz54lls

Bank centralny Islandii pozostawił w środę podstawowe stopy procentowe bez zmian - poinformował Sedlabanki w komunikacie. Główna stopa procentowa wynosi nadal 4,75 proc.

BUDŻET

W ocenie prezesa NBP Marka Belki założenia, na podstawie których zaplanowano projekt budżetu na 2012 roku są konserwatywne, a w samym projekcie ustawy znajdują się pewne zakładki ostrożnościowe, jak prognozowana na dosyć niskim poziomie inflacja średnioroczna.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 24,7 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

dz54lls

Podjęta we wtorek przez rząd decyzja, że podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. wejdzie w życie od 1 lutego 2012 roku, a nie jak pierwotnie zakładano od 1 marca, zmniejszy deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w przyszłym roku o ponad 7 mld zł - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

DŁUG

Minister finansów Jacek Rostowski zadeklarował w środę, że nie jest przeciwnikiem euroobligacji dla krajów strefy euro, ale powinny one pojawić się w momencie osiągnięcia ściślejszej integracji fiskalnej eurolandu.

Europejski Bank Centralny może w czwartek zapowiedzieć podjęcie szeregu działań mających na celu stymulowanie akcji kredytowej europejskich banków - powiedziało dziennikarzom trzech urzędników eurolandu wtajemniczonych w plany tej instytucji.

Parlament grecki uchwalił we wtorek wieczorem oszczędnościowy budżet na rok 2012, który przewiduje m. in. znaczne zmniejszenie deficytu budżetowego, podwyżki podatków oraz zmniejszenie liczby pracowników i płac w sektorze publicznym.

Szanse, że na czwartkowo-piątkowym szczycie UE dojdzie do porozumienia w sprawie zmiany unijnego traktatu wyglądają bardziej pesymistycznie niż jeszcze w zeszłym tygodniu - oceniły w środę w Berlinie niemieckie źródła rządowe.

Minister skarbu (finansów) USA Timothy Geithner powiedział w środę w Paryżu, że zachęcająco wyglądają poczynania Europy w planach wzmocnienia euro w sytuacji porażającego kryzysu zadłużenia. Geithner kontynuuje wizytę po Europie. We wtorek był w Berlinie.

WSKAŹNIKI

W USA zanotowano mocny wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 2 grudnia o 12,8 proc. - podano w środę w komunikacie.

Barometr Gospodarczy ZPP w IV kwartale 2011 spadł kdk o 4,76 pkt do 32,34 pkt. Z raportu wynika, że 9 proc. badanych MŚP spodziewa się poprawy koniunktury w najbliższych miesiącach, a 65 proc. spodziewa się jej pogorszenia.

Według listopadowego badania koniunktury, nastroje wśród przedsiębiorców w porównaniu z październikiem uległy dalszemu znacznemu pogorszeniu, a wskaźnik bieżący spadł do -8,6 pkt z -5,7 pkt miesiąc wcześniej. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący o oczekiwaniach na kolejne trzy miesiące, ukształtował się w listopadzie na poziomie minus 23,0 wobec minus 11,7 pkt w październiku - wynika z opublikowanego w środę raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

W tygodniu od 28 listopada do 4 grudnia FootFall Index Polska wzrósł o 8,4 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i spadł o 1,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 1,71 proc. i wyniósł 8.722,17 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 0,3 proc. i wyniósł 2.332,73 pkt.

SPÓŁKI

Cztery osoby - w tym członka zarządu pionu petrochemii PKN Orlen, dwóch dyrektorów i biznesmena z okolic Płocka zatrzymała w środę ABW na polecenie warszawskiej Prokuratury Apelacyjnej. Jak informuje prokuratura, sprawa dotyczy korupcji i jest efektem działań ABW.

MSP wnioskuje do rady nadzorczej PKN Orlen o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia w związku z zatrzymaniem przez ABW członka zarządu oraz dwóch dyrektorów pionu petrochemii PKN - podał resort w komunikacie. Szef RN spółki poinformował, że zbierze się ona w środę wieczorem.

W połowie grudnia Orlen Upstream rozpocznie kolejny odwiert badawczy na Lubelszczyźnie - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.

PGNiG chce zwiększyć liczbę koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, nie wyklucza współpracy z inwestorami finansowymi - powiedział dziennikarzom Marek Karabuła, wiceprezes PGNiG.

PGNiG w piątek zdecyduje czy wyjdzie w tym roku z emisją pierwszej transzy euroobligacji - powiedział dziennikarzom Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Archer Daniels Midland ogłosił przymusowy wykup akcji Elstar Oils. Chce skupić pozostałe 2,26 proc. papierów firmy, po 6,5 zł za akcję. Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła w związku z tym od środy notowania Elstaru.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w całości apelację PZU od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie ze stycznia 2010 r., uchylającego uchwałę WZA spółki z 30 czerwca 2007 roku w sprawie podziału zysku PZU SA za 2006r., wszczętej z powództwa Manchester Securities Corporation. Wyrok jest prawomocny - podało PZU w komunikacie.

Nie należy spodziewać się dużej aktywności KGHM na rynku walutowym w związku z kupnem spółki Quadra FNX - poinformował wiceprezes KGHM Maciej Tybura.

Akcje kanadyjskiej spółki Quadra FNX poszybowały w górę we wtorkowych notowaniach na giełdzie w Toronto po informacji, że ofertę na wykup 100 proc. akcji złożył polski KGHM.

Kanadyjska spółka Quadra FNX Mining Ltd., którą chce wykupić polski KGHM, ma dostęp nie tylko do złóż miedzi. Prowadzi także eksploatację rud metali szlachetnych, ale planuje skoncentrować się na wydobyciu miedzi.

Niektórzy kanadyjscy analitycy oczekują, że mogą pojawić się konkurencyjne wobec KGHM propozycje na zakup kanadyjskiej spółki wydobywczej Quadra FNX.

Wśród pięciu wykonawców, którzy zostali zaproszeni do składania ofert na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Białymstoku jest Rafako, konsorcjum: Budimex, Keppel Seohers N.V. i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares oraz konsorcjum CNIM, PBG i PBG Energia - poinformował zamawiający.

Erbud zdobył kontrakt o wartości netto 46,19 mln zł na budowę w Gdańsku zespołu budynków mieszkalnych wraz z usługami i parkingami podziemnymi - podała spółka w komunikacie.

Unibep oczekuje, że w 2012 rok wejdzie z portfelem zleceń o wartości 807 mln zł. W chwili obecnej backlog na 2013 rok wynosi 484 mln zł - poinformował podczas konferencji Jan Mikołuszko, prezes spółki.

Unibep zakłada, że tegoroczny zysk netto spółki będzie podobny do ubiegłorocznego, czyli wyniesie ok. 22 mln zł. W przyszłym roku zysk netto może być wyższy o 30 proc. rdr, a przychody mogą wynieść ok. 1 mld zł - powiedział dziennikarzom Jan Mikołuszko, prezes Unibepu.

JW Construction Holding sprzedał w listopadzie, bez uwzględnienia rezygnacji, 91 mieszkań - poinformował PAP wiceprezes JW Construction, Tomasz Panabażys.

PA Nova podpisała w środę umowę przedwstępną sprzedaży gruntów wraz z budynkami samoobsługowych domów handlowych i infrastrukturą za łączną cenę netto 35 mln zł - podała spółka w komunikatacie.

Dahliamatic, spółka z grupy giełdowego Infovide-Matrix, w wyniku wygrania przetargu zdobyła kontrakt z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na świadczenie asysty technicznej programów Oracle. Wartość zlecenia to 12,07 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Oferta Qumaka-Sekom o wartości 133,8 mln zł brutto została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na wykonanie ,,Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem Tristar" - poinformował zamawiający.

Qumak-Secom z Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin umowę o wartości 16,42 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie.

Zastal podpisał z producentem taboru szynowego list intencyjny, w którym spółki zadeklarowały chęć kontynuowania rozmów mających doprowadzić do uruchomienia produkcji kolejowej na majątku Zastalu w Zielonej Górze. Firmy nie wykluczają podpisania w przyszłości umowy o partnerstwie strategicznym oraz przyszłych związków kapitałowych pomiędzy sobą - podał Zastal w komunikacie.

ED Invest skorygował prognozę tegorocznych wyników. Planowana sprzedaż ma wynieść 46,2 mln zł wobec 140,7 mln zł prognozowanych wcześniej, a zysk netto 9,2 mln zł wobec zakładanego w prospekcie emisyjnym 15,5 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Zarząd rozważa przeznaczenie większej części zysku na dywidendę.

Kurs Igoria Trade, spółki z sektora usług finansowych, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 35,71 proc., do 0,19 zł.

Runicom, spółka inwestycyjna notowana od stycznia br. na NewConnect, planuje przenieść się na rynek regulowany warszawskiej giełdy w przyszłym roku - poinformował Runicom w komunikacie prasowym.

Zysk netto sektora bankowego po 10 miesiącach 2011 roku wyniósł 13,3 mld zł, czyli był o 39,2 proc. wyższy niż rok wcześniej - podała w raporcie Komisja Nadzoru Finansowego.

Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, która we wrześniu uruchomiła eksploatację węgla na odkrywce Tomisławice, zamierza starać się o nowe koncesje na wydobycie. Wspólnie z Global Wind Energy Poland planuje budowę na terenach poodkrywkowych farm wiatrowych o mocy do 175 MW - poinformował na środowym spotkaniu prasowym Roman Tomaszewski, członek zarządu ds. produkcji KWB Konin.

Magellan podwyższył wartość programu emisji krótkoterminowych obligacji w Raiffeisen Bank Polska do 90 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość całego programu emisji obligacji spółki wzrosła tym samym do 450 mln zł.

Grupa Mennice Krajowe, która zajmuje się obrotem złota i srebra, ma portfel zamówień przekraczający 3 mln zł. Spółka liczy na dynamiczny rozwój i debiut na rynku NewConnect w styczniu 2012 r.- powiedział PAP Bartłomiej Knichnicki, prezes Grupy Mennice Krajowe.

NWZA DGA uchwaliło skup akcji własnych za kwotę do 9,04 mln zł. Łącznie spółka planuje skupić do 1.81 mln sztuk akcji - poinformowała spółka w środowym komunikacie.

WALUTY

Rynki walutowy i długu czekają na szczyt UE i czwartkowe decyzje EBC - uważają dilerzy. Ich zdaniem kurs EURPLN może utrzymywać się do końca tygodnia w przedziale 4,45-4,49.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3310, a kurs złotego do euro na 4,4690 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3377 USD i 103,99 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Elektrownia Kozienice zaprosiła w środę wykonawców do złożenia ofert na budowę nowego bloku energetycznego - podała spółka w komunikacie prasowym. Krzysztof Zborowski, prezes Elektrowni i wiceprezes Enei, poinformował PAP, że spółka będzie czekać na oferty 90 dni, do 7 marca.

SONDAŻE

Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wynosi 36 proc. i w porównaniu z ostatnim badaniem wzrosło o 2 pkt proc.. Z kolei na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 19 proc. ankietowanych, jest to poparcie o 5 pkt proc. mniejsze niż na koniec listopada - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP dla "Gazety Wyborczej".

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na możliwe sankcje UE wobec Iranu i wstrzymanie importu ropy z tego kraju. Maleją też zapasy ropy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 37 centów do 101,65 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 111,22-111,24 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na spekulacje, że europejscy liderzy wzmogą wysiłki, aby opanować kryzys zadłużenia w Europie. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.906 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,9 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7835,25 USD/t.

(PAP)

pif/ now/

dz54lls

Podziel się opinią

Share
dz54lls
dz54lls