Trwa ładowanie...

Przekroczenia norm radioaktywnego radonu w szkole. Zapadła decyzja

Sześciokrotne przekroczenie norm radonu stwierdzono w szkole w Święcicy (Lubelskie) w powiecie chełmskim. Zapadła decyzja o przejściu uczniów na nauczanie zdalne. Radon jest drugą, po paleniu tytoniu, przyczyną raka płuc.

Sześciokrotne przekroczenie norm radonu stwierdzono w szkole w Święcicy (Lubelskie) w powiecie chełmskim [zdjęcie ilustracyjne]Sześciokrotne przekroczenie norm radonu stwierdzono w szkole w Święcicy (Lubelskie) w powiecie chełmskim [zdjęcie ilustracyjne]Źródło: East News, fot: Piotr Mecik
d1gear7
d1gear7

O szczegółach poinformowała wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk. Wyjaśniła, że o przekroczeniu norm radonu dowiedziała się po ogólnopolskim badaniu w starych budynkach użyteczności publicznej.

Z otrzymanych tydzień temu danych wynika, że stwierdzono nawet sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia radonu w pomieszczeniach szkoły w Święcicy - przekazała wójt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZNP komentuje podwyżki. "Myślę, że Tusk zwyczajnie się przejęzyczył"

Dodała, że już dwa lata temu z badania wynikało, że normy radonu są w tej szkole przekroczone.

d1gear7

- Jednakże ówczesna pani dyrektor mnie o tym nie poinformowała i lekcje do tej pory się tam odbywały - wyjaśniła Deniszczuk.

Wójt przekazała, że uczniowie ze Święcicy uczą się zdalnie. Jeszcze w środę ma zostać wydane zarządzenie o przeniesieniu szkoły – jako instytucji – ze Święcicy do budynku szkoły w Wierzbicy.

- Po feriach dzieci będą mogły się uczyć w szkole podstawowej w Wierzbicy - dodała.

Deniszczuk zapowiedziała, że na piątkowej radzie gminy prawdopodobnie zostanie podjęta uchwała zamknięciu tej placówki.

d1gear7

Groźny radon. Zagrożenie nowotworem złośliwym

Rzecznik Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Misiak potwierdziła, że kuratorium otrzymało informacje o kilkukrotnym przekroczeniu norm radonu w liczącej 58 uczniów szkole w Święcicy.

- Organ prowadzący podjął decyzję, że do końca tygodnia uczniowie będą na nauczaniu zdalnym. Od poniedziałku zaczynają się w ferie w regionie, więc w ciągu tych dwóch tygodni gmina będzie podejmować dalsze decyzje w tej sprawie - powiedziała Misiak.

Radon i jego pochodne wdychane z powietrzem są drugim, po paleniu tytoniu, czynnikiem decydującym o zapadalności na nowotwór złośliwy płuc.

Radon jest naturalnie występującym gazem radioaktywnym. Powstaje w wyniku rozpadu radu i emituje głównie promieniowanie alfa, w mniejszym stopniu beta. O sprawie pierwsze poinformowało Radio Lublin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gear7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gear7