Trwa ładowanie...

Przestrzeń powietrzna nad Polską zamknięta!

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz poinformował, że podjęto decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską, z wyjątkiem lotnisk w Krakowie i Rzeszowie.

Przestrzeń powietrzna nad Polską zamknięta!Źródło: AFP, fot: AFP PHOTO PONTUS LUNDAHL/SCANPIX SWEDEN
d1ti4r3
d1ti4r3

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz poinformował, że podjęto decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską, z wyjątkiem lotniska w Rzeszowie.

Decyzja ta jest związana z wybuchem wulkanu na Islandii i chmurą pyłu, który utrudnia ruch lotniczy.

- Oznacza to, że na lotniska nie mogą przylatywać ani startować z nich samoloty - dodał.
Ruch jeszcze przed południem mógł odbywać się na podkrakowskich Balicach i na lotnisku w Rzeszowie. Jednak kilka godzin później PAŻP wprowadziła częściowe ograniczenia w ruchu na krakowskim lotnisku, a około 12 zamknęła je całkowicie dla samolotów rejsowych.

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zamknęła w piątek przestrzeń powietrzną nad Krakowem dla samolotów rejsowych, do odwołania - powiedział rzecznik Agencji Grzegorz Hlebowicz. - Zamknęliśmy przestrzeń nad Krakowem od godz. 12 w piątek do odwołania - powiedział.

d1ti4r3

W jaki sposób na uroczystości pogrzebowe dotrą delegacje zagraniczne? Sytuację cały czas monitoruje Kancelaria Prezydenta odpowiedzialna za organizację uroczystości pogrzebowych.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w programie III Polskiego Radia powiedział, że decyzję w sprawie przylotu zagranicznych delegacji podejmą służby bezpieczeństwa.

- Nie chcemy nikogo narażać na niebezpieczeństwo - zaznaczył.

Wybuch wulkanu na Islandii sparaliżował ruch lotniczy w dużej części Europy. W związku z przemieszczającą się chmurą pyłu wulkanicznego przestrzeń powietrzną zamknęły Wielka Brytania, Irlandia, Belgia, Holandia, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Francja, Hiszpania.

d1ti4r3

Nie ma zakłóceń jedynie na trasach do Monachium, Wiednia i Mediolanu.

Według szacunków, wczoraj w Europie odwołano od 5 do 6 tysięcy lotów. Nie odbyło się także wiele lotów transatlantyckich.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotów Eurocontrol ostrzegła w czwartek, że zakłócenia ruchu lotniczego nad Europą, spowodowane wybuchem wulkanu na Islandii, mogą potrwać 48 godzin. Tego dnia w Europie odwołano ok. 25 proc. lotów.

d1ti4r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ti4r3