Trwa ładowanie...
zniżki
10-10-2014 09:01

Przywileje kardynałów w Watykanie

200 paczek papierosów czy 400 litrów paliwa po promocyjnej cenie - takie przywileje mają kardynałowie. Dziennik "La Repubblica" opublikował listę "dodatków", jakie otrzymuje się w Watykanie.

Przywileje kardynałów w WatykanieŹródło: AFP/FILIPPO MONTEFORTE
d2pmptw
d2pmptw

Okazuje się, że kardynałom przysługuje prawo do zakupu 500 paczek papierosów, z czego 200 mogą kupić ze zniżką w wysokości 20 procent. Przeciętny palacz puszcza z dymem ok. 30 paczek miesięcznie.

Kardynałowie powinni więc - teoretycznie - palić kilkanaście razy więcej. Od dawna nikt jednak nie widział żadnego purpurata z papierosem. "La Repubblica" podkreśla, że purpuranci kupują je głównie na prezenty.

Ale papierosy to nie wszystko - najwyżsi kościelni dostojnicy mogą liczyć na znaczące zniżki przy zakupie paliwa na stacji benzynowej w Watykanie. To 400 litrów z bonifikatą w wysokości 15 procent. Specjalne bony umożliwiają im zniżkowe tankowanie również poza Watykanem.

Dodatkowo, kardynałowie mają ulgi na żywność i odzież w watykańskim sklepie. Na artykułach pierwszej potrzeby jednak się nie kończy. Kardynałowie mogą liczyć także na inne bonifikaty, choćby na obligacje.

d2pmptw

Lista deputatów kościelnych dostojników wyciekła wraz z ujawnieniem listu sekretarza generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego księdza Fernando Velgeza Alzagi do kardynała George'a Pella. Ksiądz Alzaga informował kardynała o przywilejach, w kontekście konieczności reform finansowych, jakich potrzebuje gospodarka Watykanu.

Wielu kardynałów przyznaje się, że nigdy nie skorzystało z bonów na papierosy czy paliwo.

d2pmptw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pmptw