Trwa ładowanie...
d788nqb

Puls, TVN, Polsat i TV4 złożyły wnioski o częstotliwości na pierwszym multipleksie

14.4.Warszawa (PAP) - Telewizja Puls, TVN, Telewizja Polsat i TV4
złożyły w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wnioski o
rezerwację częstotliwości na pierwszym...

Share
d788nqb

14.4.Warszawa (PAP) - Telewizja Puls, TVN, Telewizja Polsat i TV4 złożyły w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wnioski o rezerwację częstotliwości na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) - poinformowali PAP przedstawiciele spółek.

"Dzisiaj złożyliśmy wniosek" - powiedział PAP Karol Smoląg, rzecznik TVN.

"Złożyliśmy wniosek w piątek" - powiedział PAP Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.

d788nqb

"Wniosek złożyliśmy w piątek" - powiedział PAP Mariusz Walkiewicz, wiceprezes Polskie Media SA, do której należy TV4.

Telewizja Puls poinformowała wcześniej we wtorkowym komunikacie, że złożyła w KRRiT wniosek o rezerwację częstotliwości na pierwszym multipleksie, a w przyszłości stacja chce też uruchomić dwa kanały tematyczne na drugim multipleksie.

"Chcemy wziąć aktywny udział w cyfrowej rewolucji, dlatego, zgodnie z zapowiedzią, złożyliśmy do KRRiT wniosek o rezerwację częstotliwości w ramach pierwszego multipleksu. W przyszłości mamy również w planach uruchomienie dwóch kanałów tematycznych na drugim multipleksie" - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Dąbski, prezes zarządu TV Puls.

"Przejście na nadawanie cyfrowe umożliwi wyrównanie szans wszystkich nadawców i budowanie otwartego i pluralistycznego rynku. Dlatego mamy nadzieję, że proces konwersji będzie przebiegał terminowo i sprawnie" - dodał.

d788nqb

Wcześniej KRRiT informowała, że chce do końca maja uporać się z procesem rezerwacji miejsc na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) dla naziemnych nadawców telewizyjnych.

Ogłoszenie KRRiT o możliwości rezerwacji miejsc na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) pojawiło się 25 lutego. O miejsca na tym multipleksie mogą ubiegać się obecni nadawcy naziemni: Polsat, TVN, TV 4 i Puls. Mają znaleźć się tam też trzy programy telewizji publicznej: TVP 1, TVP 2, TVP Info.

Zgodnie z projektem KRRiT, uruchomienie pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej ma nastąpić w Polsce we wrześniu 2009 roku.

Według projektu KRRiT całkowite wyłączenie nadawania analogowego planowane jest na 31 lipca 2013 roku. W 2014 roku wygasają natomiast koncesje nadawców komercyjnych na nadawanie programów w systemie analogowym.

d788nqb

Przechodzenie z nadawania analogowego na cyfrowe odbywać się będzie stopniowo. Do 30 września 2009 roku DVB-T ma ruszyć w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu oraz być może w Rzeszowie i Wiśle.

Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej w Zielonej Górze i Żaganiu ma nastąpić do 30 czerwca 2011 roku, w Rzeszowie i Wiśle do 30 września 2011 roku, w Warszawie i Poznaniu do 30 września 2012 roku.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Barbara Woźniak (PAP)

bas/ dan/

d788nqb

Podziel się opinią

Share
d788nqb
d788nqb