Trwa ładowanie...

Rachunki za prąd idą w górę

RWE Polska podwyższa ceny prądu od 1 stycznia 2013 roku. Rachunki za prąd wzrosną średnio o 2,1 proc. Podwyżka odbywa się jednak bez zatwierdzenia taryf przez Urząd Regulacji Energetyki. Spór między firmą a regulatorem trwa - pisze "Rzeczpospolita".

Rachunki za prąd idą w góręŹródło: Thinkstockphotos
d2vr4hm
d2vr4hm

Firma energetyczna argumentuje, że działa na konkurencyjnym rynku i nie musi konsultować taryf z regulatorem. Spółka twierdzi, że jako zajmująca się jedynie obrotem energią elektryczną jest skutecznie zwolniona z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia od 1 lipca 2007 roku.

URE jest innego zdania. Wezwała spółkę do złożenia wniosku taryfowego na 2013 rok.

Inne firmy raczej cen nie podniosą bez zgody regulatora. Tauron złożył wniosek, w którym wnosi o utrzymanie dotychczasowego cennika na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Energa będzie natomiast wnosić o niewielką i - jak twierdzi prezes spółki Mirosław Bieliński - nieodczuwalną dla odbiorców podwyżkę. Podobne są oczekiwania Enei. PGE wniosku do URE jeszcze nie złożyła.

Można szacować, że w 2013 roku gospodarstwa domowe zapłacą za prąd nieco więcej, ale wzrost może wynieść ok. 2 proc., czyli poniżej poziomu inflacji. W poprzednich latach URE walczył z energetyką co roku, by stawki za prąd rosły w tempie niższym niż 10 proc.

d2vr4hm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vr4hm