Trwa ładowanie...
dkk65u3

Energa

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Energa SA

Spółka energetyczna należąca do największych w Polsce, jeden z czterech największych krajowych dostawców prądu, zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej, jej dystrybucją, a także obrotem gazem.

Opis

Energa jest jednym z dominujących producentów energii na polskim rynku, działa obok następujących spółek: Enea, Tauron oraz PGE.

Spółka Energa (Energa SA) jest głównym podmiotem Grupy Kapitałowej Energa, w ramach której działają też spółki akcyjne Energa-Operator, Energa-Obrót, Energa Invest, Energa Wytwarzanie, Energa Elektrownie Ostrołęka, a także spółki z ograniczoną odpowiedzialnością m.in. Energa Bio, Energa Informatyka i Technologie czy Energa Kogeneracja.

Energa sponsoruje drużyny sportowe m.in. Lechię Gdańsk, klub hokejowy Stoczniowiec Gdańsk i koszykarki Katarzynki Toruń.

Historia

Początki spółki Energa sięgają 2005 roku, kiedy połączono osiem zakładów energetycznych, tworząc Koncern Energetyczny Energa SA, którego siedziba znalazła się w Gdańsku. Od 2007 roku Energa SA stanowi podmiot dominujący Grupy Kapitałowej Energa. Przed debiutem giełdowym Energi w 2013 roku dużą popularność zdobyła oferta sprzedaży akcji spółki, której wartość wyniosła 2,4 mld zł.

W 2016 roku Energa jako pierwsza polska spółka energetyczna przystąpiła do certyfikacji EMAS, która jest systemem ekozarządzania oraz audytu.

Zasięg

Do Grupy Energa należą 62 obiekty wytwórcze, z czego większość stanowią elektrownie wodne. Prąd wytwarzany przez Energę trafia do trzech milionów odbiorców w środkowej i północnej Polsce. Dystrybucją energii zajmują się oddziały w Gdańsku, Elblągu, Słupsku, Płocku, Toruniu, Kaliszu, Koszalinie i Olsztynie.

Właściciele

Głównym akcjonariuszem Grupy Energa jest Skarb Państwa, którego udział w akcjach spółki wynosi 51,51 proc. Na czele Energi od 2017 roku stoi prezes zarządu Daniel Obajtek wspierany przez wiceprezesów Grzegorza Ksepkę, Jacka Kościelniaka i Alicje Barbarę Klimiuk. Radzie nadzorczej Energi przewodniczy Paula Ziemiecka-Księżak.

Wartość

Energa od 2013 roku funkcjonuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie można obserwować jej notowania m.in. w ramach WIG20. Energa jest również spółką odpowiedzialną społecznie, wchodzi w skład indeksów Respect oraz FTSE4Good Emerging.

W październiku 2017 roku wartość rynkowa spółki Energa wyniosła ok. 5,37 mld zł.

dkk65u3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkk65u3
dkk65u3
dkk65u3