Uwielbiana przez turystów wyspa tonie w śmieciach. "Więcej nie wrócę"
Turyści są zniesmaczeni widokiem, który zastają po przyjeździe na indonezyjską wyspę Bali. Popularna plaża pokryta została niezliczoną ilością plastikowych śmieci.
Przyjechałem tutaj, bo słyszałem, że to bardzo miłe miejsce do odwiedzenia, ale widzę tylko ten plastik. To dla mnie prawdziwa katastrofa. Nie da się tu zostać. Myślę, że nigdy nie wrócę – stwierdził francuski turysta cytowany przez serwis channelnewsasia.com.
Śmieci, które trafiły na balijską plażę Kedonganan, pochodziły z różnych części Indonezji. Na brzegu pojawiły w wyniku monsunu nawiedzającego okolicę między listopadem a marcem. Taka sytuacja powtarza się na rajskiej wyspie regularnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20
"Wzywam wszystkich mieszkańców Indonezji, aby nie śmiecili na pustych terenach, nie wyrzucali śmieci na klify i rzeki, ponieważ wylądują one w morzu i dotrą na nasze piękne plaże" – zaapelował urzędnik lokalnej agencji ochrony środowiska Anak Agung Dalem.
Do sprzątania plaży zostało oddelegowanych 300 funkcjonariuszy i sześć koparek. W pracach pomagała także lokalna organizacja pozarządowa.
Problemy Bali z plastikiem
Według informacji podawanych przez "The Guardian", w 2022 roku Indonezyjczycy wyprodukowali 33 miliony ton śmieci. Zaledwie jedna trzecia z nich trafiła na wysypiska. Co dzieje się z resztą? Lokalni aktywiści szacują, że codziennie na wybrzeża oceanów trafia około 10 ciężarówek z odpadami. Te ostatnie lądują następnie na plażach, spychane przez fale.
Rok temu w trzech dzielnicach Bali zorganizowano akcję sprzątania. W trakcie jednego weekendu w Seminyaki, Kucie (popularnym kurorcie turystycznym) i Legii zebrano 90 ton śmieci.
Władze Indonezji dostrzegają ten problem i starają się mu przeciwdziałać. W 2020 r. wprowadzono plan ograniczenia ilości plastikowych śmieci. Do 2025 r. ilość plastiku w oceanach ma się zmniejszyć o 70 proc., a do 2040 r. tworzywa sztuczne mają całkowicie zniknąć z wód okalających Indonezję.