Ranking funduszy emerytalnych - grudzień 2013

W 2013 roku OFE wypracowały przyzwoity wynik. Średni wzrost wartości jednostek rozrachunkowych wyniósł +6,9%. To wynik lepszy od benchmarku, złożonego w 30% z WIG oraz w 70% ze stopy zwrotu indeksu obligacji IROS, który zyskał +3,9%. Wszystkim funduszom udało się go pokonać.

Ranking funduszy emerytalnych - grudzień 2013
Źródło zdjęć: © Fotolia

Ubiegłoroczny wynik byłby znacznie wyższy, gdyby nie słaby grudzień, w którym OFE straciły średnio -2,4%. To przede wszystkim efekt wyraźnych spadków na warszawskiej giełdzie. Traciły zarówno małe i średnie spółki (sWIG80 -4,5%, a mWIG40 -4,7%), jak i te o dużej kapitalizacji (WIG20 -7,1%). Szeroki indeks warszawskiej giełdy WIG zakończył miesiąc na poziomie o ponad -6,3% niższym niż na koniec listopada. Zdecydowanie łatwiej było wypracować zysk na dłużnej części portfeli. Indeks obligacji skarbowych IROS urósł w grudniu o +0,77%. Najwięcej wzrosły ceny obligacji o długim terminie do wykupu. Indeks obligacji 10-letnich, IROS-10 zyskał +1,46%. Wzrosły także ceny papierów o krótszym terminie do wykupu. Indeks IROS-2 zyskał +0,29%.

W grudniu wszystkie fundusze emerytalne wypracowały wynik słabszy od benchmarku IRFU, który stracił -1,4%. Zawierały się one w przedziale między -2,1% (Generali OFE, Nordea OFE oraz Amplico OFE) a -2,7% (Pekao OFE).

W całym 2013 roku największy wzrost wartości jednostki odnotowały natomiast największy fundusz ING OFE oraz Nordea OFE, oba po +8,4%. W tym czasie najsłabszy wynik wypracował AEGON OFE, którego jednostka zyskała na wartości tylko +5,5%.

Komentarz do rankingu

Obraz

W grudniowym rankingu funduszy emerytalnych, bazującym na wskaźniku information ratio, liderem został *Amplico OFE (Zobacz notowania funduszu ») *. Fundusz ten w ostatnich miesiącach wielokrotnie otrzymywał najwyższą ocenę 5a w zestawieniu krótkoterminowym i w grudniu również jego nota długoterminowa wzrosła do 5a. Fundusz wypracowuje bardzo dobre wyniki na tle konkurencji, poza tym charakteryzuje się stosunkowo niskim ryzykiem. Obecnie to jedyny fundusz , którego oceny zarówno w horyzoncie 12-miesięcznym, jak i 36-miesięcznym są na najwyższym poziomie.

Drugą pozycję w rankingu zajął ING OFE, który w ciągu minionego roku poprawił ocenę 12-miesięczną z 3a do 5a. 2013 rok był mniej udany dla drugiego pod względem wielkości funduszu - *Aviva OFE (Zobacz notowania funduszu ») *, którego oceny z 4a obniżyły się do 2a (12-mies.) i 3a (36-mies.). W gorszej sytuacji jest jednak Allianz Polska OFE, który rok temu był najwyżej ocenionym funduszem z oceną 5a w obu zestawieniach. Rok 2013 kończy na przedostatniej pozycji z najniższą notą w horyzoncie 12-miesięcznym (1a), a w horyzoncie 36-mies. na neutralnym poziomie (3a). O pogorszeniu jego pozycji w rankingu zadecydowały słabsze wyniki. W minionym roku miesięczna stopa zwrotu funduszu ośmiokrotnie była słabsza od średniej.

Rok 2013 nie był również udany dla*AEGON OFE (Zobacz notowania funduszu ») * , który znalazł się na ostatnim miejscu rankingu z najniższą oceną 1a w obu zestawieniach.

Zespół Analiz Online
[

Obraz
© (fot. WP.PL)

]( http://finanse.wp.pl/emerytury-porownanie-ofe.html )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)