Ranking funduszy emerytalnych - marzec 2013
Marzec to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym większość funduszy emerytalnych wypracowało ujemne stopy zwrotu. Średni wynik w grupie wyniósł -0,2%. Biorąc pod uwagę cały pierwszy kwartał 2013 r. żaden z 14 funduszy emerytalnych nie zanotował dodatniej stopy zwrotu.
22.04.2013 | aktual.: 13.06.2013 10:46
Marzec to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym większość funduszy emerytalnych wypracowało ujemne stopy zwrotu. Średni wynik w grupie wyniósł -0,2%. Biorąc pod uwagę cały pierwszy kwartał 2013 r. żaden z 14 funduszy emerytalnych nie zanotował dodatniej stopy zwrotu.
Główną przyczyną słabych wyników funduszy emerytalnych była trwająca od początku roku korekta na rynku akcji. Indeks WIG20 ma za sobą trzeci ujemny miesiąc z rzędu, w marcu stracił -3,3%, a od początku roku aż -8,2%. Słabość segmentu blue chipów przełożyła się na wyniki całego rynku. Kurs indeksu WIG spadł o -2,5%. Najlepiej spisały się średnie spółki wchodzące w skład zestawienia mWIG40. Indeks zyskał w marcu +0,6%. Drugi miesiąc z rzędu spadał kurs zestawienia małych spółek sWIG80, tym razem o -1,0%. Nieco lepiej było na krajowym rynku długu. Indeks IROS w marcu po raz pierwszy w tym roku wypracował dodatnią stopę zwrotu +0,9%. Najlepiej poradził sobie indeks IROS-5, grupujący papiery o 5-letnim terminie do wykupu, który zyskał +1,2%. Słabiej wypadł indeks dwulatek (+0,8%). Stopa zwrotu wskaźnika IROS-10 wyniosła +0,9%. Lepsze notowania polskich obligacji skarbowych w marcu nie potwstrzymały jednak przeceny jednostek funduszy emerytalnych.
W warunkach niekorzystnej koniunktury na giełdzie jedynie dwa OFE zdołały wypracować zysk w marcu. Ta sztuka udała się funduszom AXA OFE (+0,06%) i ING OFE (+0,03%). Stopę zwrotu powyżej benchmarku, składającego się w 30% z indeksu WIG oraz 70% z indeksu IROS wypracowały jeszcze Aviva OFE i OFE Pocztylion. Sam wskaźnik stracił -0,1%. Różnica między najlepszym a najsłabszym funduszem w grupie wyniosła 0,7 pkt. proc.
Komentarz do rankingu
Marcowy ranking funduszy emerytalnych, oparty na wskaźniku information ratio, nie przyniósł znaczących zmian w ocenie funduszy, zarówno w horyzoncie 12-miesięcznym, jak i 3 letnim. Czołówkę grupy od ośmiu miesięcy tworzą trzy fundusze: Nordea OFE z najwyższą notą 5a w obydwu perspektywach, Allianz Polska OFE z notą 5a w horyzoncie 36-miesięcznym oraz 4a w horyzoncie 12-miesięcznym oraz Amplico OFE z oceną 5a w perspektywie rocznej i 4a w perspektywie 3-letniej.
Generali OFE, którego obie noty spadły w lutym do najniższego poziomu 1a, w marcowym rankingu zanotował wzrost oceny 3-letniej do 2a. Generali OFE to fundusz, którego wyniki inwestycyjne w ostatnich miesiącach plasowały się w 3 lub 4 kwartału stóp zwrotu. Wyjątkiem był styczeń, kiedy to fundusz wypracował najwyższy wynik wśród OFE. Innym funduszem, który poprawił ocenę w długim terminie było AXA OFE (z 2a do 3a).
Zespół Analiz Online
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31032/2013-04-03_fe_rankingi.pdf )