Trwa ładowanie...

Ranking samorządów. Ta gmina jest średnio 22 razy bogatsza od innych

Położona w woj. łódzkim gmina Kleszczów kolejny rok z rzędu została najbogatszym samorządem w Polsce – wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. Korzystająca z sąsiedztwa kopalni i Elektrowni Bełchatów gmina Kleszczów zgromadziła najwyższe wpływy z podatków. Na jednego mieszkańca przypada tam ponad 34 tys. zł. To o 82 razy więcej niż w gminie Radogoszcz z Małopolski, która jest najbiedniejszym samorządem w kraju. Jej wpływy podatkowe wynoszą 433,53 zł na mieszkańca.

Ranking samorządów. Ta gmina jest średnio 22 razy bogatsza od innychŹródło: Eastnews, fot: Piotr Kamionka/Reporter
d4g9pp5
d4g9pp5

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To tzw. wskaźnik G. Stanowi on podstawę do wyliczenia rocznych kwot części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat dla gmin, czyli janosikowego. To danina, którą bogatsze gminy płacą na rzecz tych biedniejszych.

W rankingu resortu finansów znalazło się 2478 gmin wiejskich i miejskich. Podstawą do wyliczenia wskaźnika G były dane o dochodach podatkowych w gminach za 2015 r. według stanu na dzień 30 czerwca 2016 r.

Średni dochód podatkowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w Polsce wyniósł 1 596,67. To wartość bliska wpływom podatkowym mieszkańców Częstochowy. Powyżej średniej krajowej znalazło się 449 gmin.

Dochód gminy Kleszczów w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest 22 razy większy niż średnia krajowa. Z wynikiem 34 825,79 zł Kleszczów pozostaje najbogatszym samorządem w Polsce. Swoje bogactwo gmina zawdzięcza głównie wpływom podatkowym z kopalni i Elektrowni Bełchatów.

d4g9pp5

Mieszkańcy najbogatszej gminy w Polsce mają m.in. ułatwiony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej, mogą też liczyć na niższe rachunki za prąd i wodę. Dzieci i młodzież mogą korzystać z programów stypendialnych. Gmina dopłaca za ich wakacje i półkolonie. 14-dniowe obozy krajowe kosztują rodziców 100 zł, zagraniczne – 250 zł. Resztę dopłaca gmina.

Kleszczów przyciąga też inwestorów. Na terenie gminy powstały cztery Kleszczowskie Strefy Przemysłowe. Swoje zakłady ulokowały tu przedsiębiorstwa m.in. z Niemiec, Finlandii, Austrii, Francji, Holandii, Szwajcarii czy Hiszpanii. Pracuje tu ponad 18 tys. osób z Kleszczowa i okolicznych miejscowości.

Drugie miejsce w rankingu najbogatszych gmin zajmuje położona obok Kleszczowa Rząśnia. Ta gmina także korzysta z przywilejów kopalni i Elektrowni Bełchatów. Jednak wpływy z podatków są cztery razy mniejsze. W przeliczeniu na mieszkańca Rząśni wynoszą 8 090 04 zł.

Trzecie miejsca w zestawieniu resortu finansów zajmuje gmina Mielnik (6 168,21 zł), czwarte gmina Polkowice (6 108, 40 zł), a piąte gmina Jerzmanowa (5 975,16 zł). Pierwszą dziesiątkę najbogatszych gmin zamyka podwarszawski Nadarzyn. Na jednego mieszkańca przypada tam 4 923,92 zł.

d4g9pp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9pp5