Trwa ładowanie...
d47s1u8
d47s1u8
finanse

Rating Polski prawdopodobnie pozostanie niezmieniony w średnim terminie - S&P

23.05. Warszawa (PAP) - Ocena wiarygodoności kredytowej Polski prawdopodobnie pozostanie niezmieniona w średnim terminie - uważa Moritz Kraemer, dyrektor zarządzający Standard &...
Share
d47s1u8

23.05. Warszawa (PAP) - Ocena wiarygodoności kredytowej Polski prawdopodobnie pozostanie niezmieniona w średnim terminie - uważa Moritz Kraemer, dyrektor zarządzający Standard & Poor's. Jego zdaniem zagrożenia oraz szanse dotyczące koniunktury są zasadniczo zrównoważone, a pozytywny ruch ratingu powinny poprzedzić dalsze wysiłki na rzecz poprawy konkurencyjności poprzez reformy strukturalne w celu wspierania wzrostu wydajności, przy jednoczesnym zatrzymaniu i odwróceniu się tendencji do wzrostu długu publicznego tak, aby spadł on poniżej pierwszego progu ostrożnościowego.

"Polski rating pozostaje na poziomie A- od 2007 roku i ma obecnie stabilną perspektywę. Sygnalizuje to, że ocena prawdopodobnie pozostanie niezmieniona w średnim terminie oraz, że zagrożenia oraz szanse dotyczące koniunktury są zasadniczo zrównoważone. Pozytywny ruch ratingu powinny poprzedzić dalsze wysiłki na rzecz poprawy konkurencyjności poprzez reformy strukturalne w celu wspierania wzrostu wydajności, przy jednoczesnym zatrzymaniu i odwróceniu się tendencji do wzrostu długu publicznego tak, aby spadł on poniżej pierwszego progu ostrożnościowego (50 proc. PKB)" - powiedział Kraemer w rozmowie z portalem NBP Obserwatorfinansowy.pl.

Kraemer zaznaczył, że rating może być też poddany presji negatywnej.

d47s1u8

"(...) rating może być też poddany presji negatywnej, jeśli polskiemu rządowi nie uda się osiągnąć stabilnej sytuacji w finansach publicznych, lub osiągnie ją z większym poślizgiem niż wynika to z naszych założeń. Podobnie znaczące i utrzymujące się poszerzenie nierównowagi zewnętrznej może narazić na presję obniżenia ratingu" - powiedział.

"Choć Polska nie jest odizolowana od kryzysu w strefie euro, cieszy się dodatkową elastycznością dzięki niezależnej polityce monetarnej i płynnemu kursowi walutowemu, który powinien ułatwić realizację właściwej polityki reagowania na kryzys. Warto zauważyć, że rynki kapitałowe wydają się być przy nieco bardziej pesymistyczne w stosunku do Standard & Poors. Polskie CDS-y notowane są na poziomach typowych dla emitentów w kategorii BBB" - dodał. (PAP)

mak/

d47s1u8

Podziel się opinią

Share
d47s1u8
d47s1u8