Trwa ładowanie...

Ratownicy medyczni będą wyjeżdżać do pacjentów z... bronią i paralizatorem?

Posłanka PSL przekonuje szefów kilku resortów, że ratowanie życia to tylko część pracy ratowników medycznych. Coraz częściej muszą walczyć również o swoje bezpieczeństwo.

Share
Ratownicy medyczni będą wyjeżdżać do pacjentów z... bronią i paralizatorem?
Źródło: WP.PL, Fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d4f4zu1

Ratownicy medyczni będą wyjeżdżać do pacjentów z bronią i paralizatorem? „Rzeczpospolita" dotarła do listu, który w sprawie większej ochrony medyków, posłanka PSL Halina Szymiec-Raczyńska skierowała do minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej i ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka.

Posłanka przekonuje szefów resortów, że ratowanie życia to tylko część pracy ratowników medycznych. Coraz częściej muszą się zmagać z wezwaniami do agresywnych uczestników libacji alkoholowych, bójek ulicznych i ofiar przemocy domowej. Każda taka interwencja to dodatkowe niebezpieczeństwo dla niosących pomoc medyków. Dlatego - zdaniem Haliny Szymiec-Raczyńśkiej - ratownicy medyczni powinni mieć status służb mundurowych.

List jest związany z ostatnimi wydarzeniami z Katowic, gdzie dwóch nastolatków obrzuciło kamieniami ambulans wiozący do szpitala ciężarną kobietę. Posłanka PSL - która jest z zawodu lekarzem - przekonuje, że te wydarzenia to jedynie przykłady zagrożeń, z jakimi codziennie spotykają się ratownicy.

Sytuację mogłoby poprawić zrównanie ich statusu z tym, jaki mają właśnie służby mundurowe. Dlaczego? Mogliby nosić broń lub na przykład paralizatory do obrony koniecznej w przypadku zagrożenia. Resort przekonuje, że nie ma potrzeby zmiany przepisów, ponieważ ratownik jest funkcjonariuszem publicznym. To oznacza, że wszystkie przestępstwa przeciwko niemu są zagrożone surową karą.

d4f4zu1

Podziel się opinią

Share
d4f4zu1
d4f4zu1