Trwa ładowanie...

Ratusz wyda pół miliarda mniej na inwestycje

Z wielkich planów inwestycyjnych nici. Warszawa do 2013 roku musi zaoszczędzić aż 3 mld zł. Dlatego z wieloletniego planu inwestycyjnego usunięto tak ważne inwestycje, jak m.in. budowa Trasy Tysiąclecia, rozbudowa Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, zagospodarowanie przestrzeni pod placem Wilsona na parking czy wykup terenu pod siedzibę Teatru Nowego.

Ratusz wyda pół miliarda mniej na inwestycjeŹródło: WP.PL, fot: Jan Kaliński
d3tzbc6
d3tzbc6

Wczoraj na sesji rady miasta radni przyjęli projekt nowego budżetu. Dyskusja była długa i burzliwa.

W tegorocznym budżecie ratusz musiał szukać oszczędności. I to sporych, bo ponad 0,5 mld zł. Czemu? - Zmieniła się sytuacja i uwarunkowania ekonomiczne - wyjaśnił Mirosław Czekaj, skarbnik miasta. Według prognoz ratusz będzie miał mniejsze wpływy z podatków - łącznie 558,7 mln zł. Stąd zmiany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

Nie zagrożone są prace przy moście Północnym, węzłach Łopuszańska oraz Marsa, ulicy Modlińskiej, a także odcinku Trasy Świętokrzyskiej od Trasy Tysiąclecia do ulicy Zabranieckiej. Na pewno rozpoczną się: budowa ulicy Nowolazurowej i przygotowania do realizacji II linii metra.

- Z pozostałych najważniejszych inwestycji nie rezygnujemy, a przekładamy na później - wyjaśnia Jerzy Kulik, dyrektor biura rozwoju miasta. Do 2013 roku nie będzie: przebudowy ulicy Wołoskiej, Górczewskiej, Marynarskiej, Łodygowej, Płaskowickiej, św. Wincentego, budowy Trasy Tysiąclecia. Nie powiększy się też strefa Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, czego domagali się wielokrotnie eksperci, oraz wyczekiwanego od czterech lat parkingu podziemnego pod placem Wilsona. Powstanie za to most Krasińskiego, ale za pieniądze Tramwajów Warszawskich. Ratusz nie ma też środków na wykupienie od MPO działki przy Sandomierskiej pod budowę Teatru Nowego.

d3tzbc6

- Nie łudźmy się. Przesunięcie inwestycji w czasie oznacza praktycznie zaprzestanie ich realizacji - uważa Dariusz Figura, radny PiS. - Niestety oszczędności uderzają głównie w Pragę - dodaje i proponuje, żeby chociaż na budowę fragmentu obwodnicy Śródmiejskiej od ronda Waszyngtona przeznaczyć w przyszłym roku 46 mln zł. - Budowa Szpitala Południowego została znowu przesunięta. Tym razem o rok do 2014 r. Wygląda to tak jakby ta inwestycja w ogóle miała nie zostać zrealizowana - komentuje autopoprawki do budżetu radny Bartosz Dominiak z SdPl.

- Nawet eksperci nie mogli przewidzieć, że spowolnienie gospodarcze będzie tak poważne w skutkach - bronił decyzji ratusza wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który przez kilka godzin odpowiadał na pytania radnych.

Dopiero po godz. 21 rada przegłosowała uchwałę budżetową. Za było 31 radnych, przeciw - 7. Poprawkę dotyczącą obwodnicy śródmiejskiej radni odrzucili.

d3tzbc6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tzbc6