Trwa ładowanie...

Raty kredytów we frankach szwajcarskich rosną z dnia na dzień

Z powodu umacniającego się franka szwajcarskiego, raty kredytów w tej walucie rosną z dnia na dzień. Inwestorzy odwracają się bowiem od euro i kupują szwajcarska walutę - tłumaczą analitycy. Ostrzegają, że frank może nadal drożeć.

Share
Raty kredytów we frankach szwajcarskich rosną z dnia na dzień
Źródło: AFP
d33atwb

We wtorek około godz. 18 franka wyceniano na około 3,17 zł.

Analityk z Open Finance Helena Kochalska powiedziała PAP, że niepewność na rynkach finansowych powoduje, iż zainteresowaniem inwestorów cieszą się waluty najbardziej stabilne i bezpieczne, czyli np. frank szwajcarski. Efektem jest umocnienie się szwajcarskiej waluty, co powoduje, że rosną raty osób, które zadłużyły się we frankach.

d33atwb

- Nawet 300 tys. osób mogło wziąć kredyt denominowany we frankach w okresie, kiedy szwajcarska waluta była tańsza niż obecnie. W najgorszej sytuacji są ci, którzy zaciągnęli kredyt latem 2008 r., kiedy frank kosztował ok. 2 zł. Oznacza to, że dziś mają do spłacenia o ponad 50 proc. więcej - powiedziała Kochalska.

Dodała, że w wielu przypadkach osoby takie stały się "więźniami" kredytów i mieszkań, na których zakup się zadłużyły. Wartość takich nieruchomości jest dziś niższa niż wartość udzielonego kredytu. Mówiła, że nie do pozazdroszczenia jest sytuacja kredytobiorców, którzy z jakiegoś powodu muszą sprzedać taką nieruchomość.

Zdaniem Kochalskiej, pocieszający natomiast jest fakt, że kredyty we frankach banki przyznawały osobom, które mogły sobie pozwolić na wyższe ryzyko kursowe, oraz że stopy procentowe w Szwajcarii są ciągle na bardzo niskim poziomie. Poza tym na przełomie lat 2008/2009 kredytobiorcy przeżyli już sytuację, gdy frank kosztował ok. 3,3 zł.

- To pokazuje, że można sobie poradzić nawet z dużym skokiem wartości CHF. Problem polega na tym, że frank może dalej się umacniać i nie wiadomo, jak długo to potrwa - dodała.

d33atwb

Analitycy zawracają uwagę, że na poziom złotego wobec franka wpływa relacja euro do szwajcarskiej waluty.

Analityk z TMS Brokers Tomasz Regulski zauważył, że w wyniku spadku zaufania inwestorów do mniej rozwiniętych gospodarek para EUR/CHF ustanowiła we wtorek swoje historyczne minimum.

- Wartość franka względem złotego od większych wzrostów powstrzymuje jednak bliskość tegorocznego maksimum usytuowanego ponad poziomem 3,17. W najbliższym czasie wartość ta powinna stanowić istotny opór - ocenił.

Natomiast Łukasz Wróbel z Noble Securities napisał w swoim komentarzu, że we wtorek euro nie przestało się osłabiać względem franka. W efekcie frank wobec złotego osiągnął wartość najwyższą od czerwca 2010 r.

- Do tegorocznych szczytów kurs franka dzieli ok. 2 grosze. Może okazać się, że jeszcze w tym roku frank będzie kosztował niemal tyle samo, co na początku 2009 r., gdy najsilniejsza fala finansowego tsunami przechodziła przez rynki - ocenił.

d33atwb

Podziel się opinią

Share
d33atwb
d33atwb