Trwa ładowanie...
d3uvhes

Reforma OFE. Za rok każdy dostanie średnio 8 tys. zł

W lipcu przyszłego roku każdy Polak dostanie średnio 8016 zł. Tak wynika z obliczeń Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expander Advisors. Ekspert zwraca również uwagę, że dostaniemy ledwie jedną trzecią tego, co udało nam się odłożyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reforma OFE. Za rok każdy dostanie średnio 8 tys. zł
(East News)
d3uvhes

Według wyliczeń Expandera Polacy mają w OFE średnio ponad 10 tys. zł. Po zapowiedzianej na lipiec przyszłego roku reformie emerytalnej, fundusze mają jednak zniknąć. Co z pieniędzmi?

Te będą przeksięgowane na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć, że są one "nasze". Środki w OFE, zdaniem byłego premiera Donalda Tuska, nie były bowiem obywateli a państwa.

Waloryzacja emerytur. Będą podwyżki świadczeń

- Ja chcę wam powiedzieć, że nie dysponujecie tymi pieniędzmi i to nie są wasze pieniądze - mówił na głośnej konferencji prasowej kilka lat temu, gdy uzasadniał konieczność reformy z 2014 roku.

d3uvhes

W przyszłym roku czeka nas kolejna rewolucja emerytalna. Na IKZE trafi jednak tylko 75 proc. tego, co mieliśmy w OFE, reszta zaś zostanie przeznaczona na Fundusz Rezerwy Demograficznej.

Skoro więc średnie saldo przekracza 10 tys. zł, to łatwo policzyć, że na indywidualnym koncie znajdzie się 3/4 tej kwoty, czyli wspomniane 8016 zł.

Expander policzył też, którzy klienci dostaną najwięcej. Okazuje się, że ci ubezpieczeni w funduszach Aviva oraz Nationale-Nederlanden dostaną za rok średnio nawet 10 tys. zł. Najmniej zgromadzili natomiast klienci Pocztylionu. Oni mogą liczyć zaledwie na 4,1 tys. zł.

   Expander
(Expander)

Tymi pieniędzmi będzie już można dowolnie dysponować, z jednorazowym wypłaceniem zdeponowanej tam gotówki włącznie.

d3uvhes

Rząd chce jednak uniknąć masowych wypłat, więc umożliwi je dopiero po 2019 roku i przez pierwsze 5 lat obejmie aż 75 proc. podatkiem. Dopiero po 2025 roku będzie to działać tak, jak w obecnych IKZE.

Jarosław Sadowski z Expandera przypomina też, że w świetle reformy z 2014 roku, do ZUS przeniesiono 51,5 proc. z OFE. Obecny stan konta w funduszu to zatem niespełna połowa tego, co było na nim jeszcze trzy lata temu. De facto więc dostaniemy nie 75 proc. naszych oszczędności, ale zaledwie 36,4 proc. (trzy czwarte z 48,5 proc.).

d3uvhes

Podziel się opinią

Share
d3uvhes
d3uvhes