Rekordowe bezrobocie w Eurolandzie

Stopa bezrobocia w Eurolandzie w maju 2012 osiągnęła rekordowy poziom 11,1 procent. Oznacza to, że w tej chwili prawie 17,6 mln ludzi jest bez pracy - podał Europejski Urząd Statystyczny

Rekordowe bezrobocie w Eurolandzie
Źródło zdjęć: © Thinkstock

To najwyższy wskaźnik, jaki zanotowano od 1995 roku, w którym Eurostat zaczął publikować dane na ten temat. Główną przyczyną rekordowo wysokiego poziomu bezrobocia w 17 krajach strefy euro jest kryzys zadłużenia w połączeniu ze spowolnieniem ogólnego tempa wzrostu gospodarczego.

W kwietniu stopa bezrobocia w Eurolandzie wynosiła 11,0 procent, ale ten - niepokojąco wysoki poziom - uznano za zjawisko sezonowe. Powtórzenie się tego wskaźnika w maju wskazuje jednak na to, że mamy do czynienia z kryzysem strukturalnym, pogłębionym dodatkowo przez zawirowania finansowe.

Na wzrost stopy bezrobocia najsilniej wpłynęły najnowsze dane statystyczne z Francji, Hiszpanii oraz, co stanowi szczególnie niemiłe zaskoczenie, ze stosunkowo stabilnej gospodarczo Austrii.

Najwyższy odsetek bezrobotnych ma w tej chwili Hiszpania (24,6 procent), która nie może się uporać ze skutkami raptownego załamania się boomu budowlanego wskutek kryzysu finasowego, będącego także główną przyczyną obecnych trudności hiszpańskich banków szukających schronienia pod parasolem ratunkowym dla euro.

Pomimo wzrostu liczby bezrobotnych w Austrii, kraj ten w dalszym ciągu ma najniższą stopę bezrobocia w Eurolandzie - 4,1 procent. Wskaźniki dla Holandii (5,1 procent), Niemiec (5,6 procent) i Luksemburga (5,4 procent) są nadal dużo lepsze niż krajów południowoeuropejskich, z Hiszpanią i Portugalią na czele.

Trudna sytuacja młodzieży

Kolejnym powodem do niepokoju jest drastyczny wzrost bezrobocia wśród młodzieży w krajach strefy euro w ciągu ostatniego roku. W maju stopa bezrobocia wśród młodzieży w Eurolandzie wyniosła 22,6 procent, w porównaniu z 20,5 procent w kwietniu. Dane te odnoszą się do ludzi w wieku do 25 lat.

Także na tym polu przoduje Hiszpania, w której co drugi młody człowiek (52,1 proc.) nie ma stałej pracy. Na drugim miejscu jest Grecja, ale ta nie opublikowała jeszcze danych za maj.

Na drugim końcu skali, tym pozytywnym, są Niemcy, w których bezrobocie wśród młodzieży wynosi zaledwie 7,9 procent. Eksperci są zdania, że bezrobocie w Eurolandzie będzie nadal wzrastać. Za taką prognozą przemawia przede głównie słaby wzrost gospodarczy w najbliższych miesiącach - powiedział agencji Reutersa naczelny ekonomista duńskiego Saxobanku, Steen Jakobsen.

rtr, dapd, dpa, Andrzej Pawlak
red. odp. Bartosz Dudek

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (55)