Trwa ładowanie...

Rekordowe odszkodowania za błędy lekarzy

Kwoty zasądzane za błędy lekarskie są coraz wyższe. Sięgają już nawet miliona złotych. Nie ma wątpliwości, że cena ludzkiego życia i zdrowia wzrasta - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Rekordowe odszkodowania za błędy lekarzy
Źródło: Thinkstockphotos
d26jfrd

Kwoty zasądzane za błędy lekarskie są coraz wyższe. Sięgają niekiedy nawet miliona złotych. Nie ma wątpliwości, że cena ludzkiego życia i zdrowia wzrasta - pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta przytacza historię pacjentki Grażyny G.-J., na rzecz której sąd pierwszej instancji zasądził 1,5 miliona złotych odszkodowania, milion złotych zadośćuczynienia plus odsetki. W sumie 5 mln zł.

Na skutek błędów lekarskich, m.in. wszczepienia bakterii Salmonelli do kręgosłupa, pacjentka nabawiła się niedowładu kończyn i nieuleczalnych problemów z trawieniem. Do tego dochodzą uwłaczające praktyki szpitala. "Chora leżała we własnym kale, bo nie dopuszczono do niej męża, który wraz z córką przejął całą opiekę pielęgniarską" - napisał Sąd Okręgowy w uzasadnieniu wyroku

d26jfrd

Błąd lekarski miał popełnić Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha w Warszawie. Ponieważ placówka podważa wyrok, bulwersującą sprawą ma zająć się Sąd Apelacyjny.

Przeważnie sądy przy poważnych skutkach błędów lekarskich zasądzają kwoty 200-400 tys. zł, czasem nawet 500 tys. zł. Wyższe kwoty były do tej pory wyjątkiem.

- Zadośćuczynienia związane z uszczerbkiem na zdrowiu w ostatnich latach rzeczywiście wzrastają - mówi Mikołaj Wild z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, który badał ten problem.

Podkreśla jednak, że zadośćuczynienie służy uśmierzeniu i złagodzeniu doświadczonej krzywdy, a nie odpłacie za naganne postępowanie.

d26jfrd

Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych jest zdania, że duży wpływ na wzrost zasądzanych kwot mają media, które informują o rekordowych odszkodowaniach. Wiadomości zza oceanu o gigantycznych odszkodowaniach pociągnęły za sobą "amerykanizację" roszczeń w naszym kraju.

Czy sądy będą przyznawać jeszcze wyższe odszkodowania? Zdaniem mecenasa Daszewskiego jest raczej mało prawdopodobne. - W niedalekiej przyszłości czek anas proces stabilizacji, wyhamowanie stawek. Zostaną one ustalone proporcjonalnie do standardu życiowego społeczeństwa - powiedział "Rzeczpospolitej".

d26jfrd

Podziel się opinią

Share
d26jfrd
d26jfrd