Trwa ładowanie...
d198q27

Rekordowo ciepła zima. Sezon na truskawki przyjdzie wcześniej

W całej Europie panuje wyjątkowo ciepła zima. Na południu już zaczyna się sezon na truskawki, szparagi i bób. Na polskich plantacjach też pojawiają się już pierwsze liście. To jednak nie oznacza, że zbiory będą obfite.
Share
Sezon na truskawki rozpocznie się wcześniej.
Sezon na truskawki rozpocznie się wcześniej.Źródło: iStock.com
d198q27

Zima jest w tym roku wyjątkowo ciepła. W Suwałkach - na polskim biegunie zimna - w grudniu temperatura ani razu nie spadła poniżej -6,6 stopni. Styczeń był jeszcze cieplejszy, ani razu nie zanotowano temperatury niższej niż -3,4 stopnia.

W Szczecinie śnieg nie padał ani razu. W Łodzi na tyle, by wysłać na ulice pługopiaskarki, raz - 29 stycznia.

Skutki wyjątkowo ciepłej zimy odczuwa cała Europa. W niektórych regionach Włoch była najcieplejsza od 250 lat. Jak donosi dziennik "La Republica", zbiory truskawek zaczęły się już w lutym. Część plantacji rozpoczęła też zbiory szparagów i bobu.

d198q27

Oglądaj też: Samodzielne zbieranie truskawek w zamian za niższą cenę? Nie w Polsce

Wcześniej pojawiły się też warzywa w Hiszpanii, m.in. cukinia czy papryka i cukinia.

- Handlarze przewidują, że skoro sezon szybciej się zaczął, to może się też szybciej skończyć i warzyw z Hiszpanii zabraknie - mówi Anna Kaszewiak z giełdy w Broniszach. - Skutków cenowych raczej nie odczujemy, bo niszę wypełnią dojrzewające później warzywa z Holandii, Belgii czy Francji. Najbliższe tygodnie mogą jednak przynieść duże wahania cen.

d198q27

Ceny truskawek - importowanych przede wszystkim z Grecji - na razie utrzymują się na stabilnym poziomie. W hurcie 5 kilogramowy worek kosztuje od 70 do 90 złotych. Dla porównania, w zeszłym roku maksymalna cena wynosiła 100 złotych.

Może się jednak okazać, że zagraniczne truskawki zostaną w tym roku wyparte z rynku przez polskie i to znacznie szybciej niż zazwyczaj.

Efekty bardzo ciepłej zimy plantatorzy zaczynają już dostrzegać.

- Na plantacjach wczesnych odmian już pojawiają się pierwsze liście - mówi dr Janusz Andziak, prezes Stowarzyszenia Plantatorów Truskawek. - Trudno powiedzieć, czy pogoda się utrzyma. Ale jeśli kolejne miesiące też będą bardzo ciepłe, to truskawki z pola zaczniemy zbierać na początku czerwca.

d198q27

Fakt, że truskawki już zaczynają "budzić się do życia", nie jest jednak powodem do radości. Ewentualne wiosenne przymrozki mogą zniszczyć kwitnące rośliny.

Tak było w zeszłym roku, który plantatorzy oceniają jako bardzo trudny. Po łagodnej zimie truskawki zaczynały kwitnąć wcześniej. Potem przyszła jednak susza, a następnie przymrozki.

Straty na wczesnych odmianach i plantacjach niezabezpieczonych agrowłókniną sięgały 50 proc. Na odmianach późnych aż tak dramatycznej sytuacji nie było, straty wyniosły 20 - 30 proc.

Po fali wiosennych przymrozków przyszły z kolei ulewne deszcze. Część plantacji trzeba było wyciąć.

d198q27

- Wśród plantatorów panuje duży niepokój. Nie wiadomo co zrobić i w jaki sposób przygotować się do sezonu. Plantatorzy zastanawiają się, czy zdjąć agrowłókninę, czy czekać, aż przyjdą mrozy - mówi dr Andziak. - Przy obecnym stanie roślin, jeśli wiosną znów przyjdą przymrozki, straty mogą być bardzo duże. Większe niż w zeszłym roku.

Według danych ministerstwa rolnictwa Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i ósme na świecie w produkcji truskawek. W 2018 roku wyprodukowaliśmy ok. 196 tys. ton owoców (10 proc. więcej niż rok wcześniej). Średnia cena skupu truskawek wyniosła prawie 6,5 zł.

W tym samym roku Polska wyeksportowała owoce warte ok. 180 mln euro, z czego zdecydowaną większość (98,5 tys. ton) stanowiły mrożone - ich wartość podliczono na 170 mln euro. Na eksport w 2018 roku trafiło 5,9 tys. ton świeżych truskawek, wartych w sumie 8,8 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d198q27

Podziel się opinią

Share
d198q27
d198q27