Religia w szkołach w Europie. Kraje, w których lekcje religii opłacane są z budżetu
W sejmie trwa dyskusja na temat projektu nowelizacji dotyczącym zaniechania finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Autorzy obywatelskiego projektu założonego z inicjatywy "Świecka szkoła" uważają, że środki te, a chodzi o 1,35 miliarda zł, mogłyby być przeznaczone na inne cele edukacyjne. W Polsce religię do szkół wprowadzono w 1990 r. Zgodnie z rozporządzeniem rodzice mogą wybrać, czy dziecko będzie chodzić na lekcje religii, etyki, czy w ogóle nie będzie uczestniczyć w żadnych z tych zajęć. A jak to wygląda w innych krajach Europy?
W Sejmie trwa dyskusja na temat projektu nowelizacji dotyczącego zaniechania finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Autorzy obywatelskiego projektu założonego z inicjatywy "Świecka szkoła" uważają, że środki te, a chodzi o 1,35 miliarda zł, mogłyby być przeznaczone na inne cele edukacyjne.
W Polsce religię do szkół wprowadzono w 1990 r. Zgodnie z rozporządzeniem rodzice mogą wybrać, czy dziecko będzie chodzić na lekcje religii, etyki, czy w ogóle nie będzie uczestniczyć w żadnych z tych zajęć. A jak to wygląda w innych krajach Europy?
W 15 krajach Unii Europejskiej nauka religii w szkołach państwowych nie jest obowiązkowa. Oprócz Polski są to: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Węgry i Włochy.
W krajach tych szkoły najczęściej proponują uczniom nie uczęszczającym na lekcje z religii zajęcia alternatywne. W Czechach tego wyboru uczniowie nie mają. Osoby nie biorące udziału zajęciach kończą naukę wcześniej. Co ciekawe, mimo że u naszych sąsiadów lekcje religii nie są obowiązkowe, to można z niej zdawać maturę. Religię na świadectwie dojrzałości można otrzymać w Austrii, Irlandii, Finlandii i pięciu krajach związkowych Niemiec.