Trwa ładowanie...

Resort pracy pracuje nad długofalową polityką senioralną

Do września przyszłego roku powinny zostać wypracowane założenia długofalowej polityki senioralnej państwa, służącej m.in. wspieraniu aktywności ludzi starszych.

Resort pracy pracuje nad długofalową polityką senioralnąŹródło: PAP
d1mn4k6
d1mn4k6

Do września przyszłego roku powinny zostać wypracowane założenia długofalowej polityki senioralnej państwa, służącej m.in. wspieraniu aktywności ludzi starszych - zapowiedział w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister uczestniczył w katowickiej konferencji "Pozytywna energia pokolenia 50+", towarzyszącej kończącemu się w Chorzowie kongresowi "Obywatel Senior". Wydarzenia te wpisują się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w sierpniu rząd przyjął pierwszy program wsparcia aktywności osób starszych, na którego realizację w tym roku przeznaczono 20 mln zł. W przyszłym roku kwota ta wzrośnie dwukrotnie, do 40 mln zł.

Do 27 września trwa konkurs ofert w ramach tego programu. Organizacje pozarządowe, we współpracy np. z samorządami, mogą zgłaszać projekty dotyczące m.in. oferty edukacyjnej dla osób starszych, solidarności wewnątrz i międzypokoleniowej, a także zwiększenia partycypacji seniorów w życiu społecznym.

Minister podkreślił, że obok części konkursowej, rządowy program zakłada także wypracowanie służących seniorom rozwiązań systemowych.

d1mn4k6

"Mam nadzieję, że w ciągu najbliższego roku, do września 2013, uda nam się sformułować założenia długofalowej polityki państwa polskiego wobec osób starszych" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz, zastrzegając, że musi to być efektem ścisłej współpracy kilku ministerstw oraz środowisk seniorów i samorządów.

Prace ma koordynować powołany niedawno w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej departament ds. seniorów. Do jego zadań należy m.in. kreowanie aktywnej polityki adresowanej do osób starszych, we współpracy z resortami: zdrowia, sportu i turystyki, kultury i dziedzictwa narodowego, nauki i szkolnictwa wyższego. Minister wskazał, że w niektórych krajach taką problematyką zajmują się specjalne ministerstwa ds. seniorów.

Długofalowa polityka wspierania osób starszych ma skupić się na trzech najważniejszych elementach: zapewnieniu aktywności zawodowej osób starszych, zachowaniu ich aktywności społecznej po zakończeniu kariery zawodowej oraz zapewnieniu starzenia się w zdrowiu.

d1mn4k6

Rządowy program ma być jedną z odpowiedzi na wyzwania demograficzne, związane z szybkim starzeniem się polskiego społeczeństwa, ale także z wydłużaniem się życia Polaków. Jeszcze 10 lat temu w kraju było ok. 1,5 tys. osób, które skończyły 100 lat; dziś około dwukrotnie więcej.

"Musimy wspierać te osoby, zapewnić im właściwą opiekę medyczną i pielęgnacyjną, ale także wesprzeć zagubione często rodziny. Potrzebne jest tu wzmocnienie roli pracowników socjalnych, współpracujących z jednostkami ochrony zdrowia" - wskazał Kosiniak-Kamysz.

Wśród pozytywnych przykładów pobudzania aktywności seniorów wymienił uniwersytety trzeciego wieku, których jest już w Polsce ponad 400. W wykładach, warsztatach i innych zajęciach uczestniczy ponad 120 tys. starszych wiekiem osób.

Minister chce, aby dzięki rządowemu programowi nastąpiło faktyczne pobudzenie aktywności seniorów na poziomie lokalnym - także w małych miejscowościach. "Potencjał i energia osób starszych muszą być wykorzystane" - podsumował szef resortu pracy.

d1mn4k6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mn4k6