Resort radzi firmom
Ministerstwo Gospodarki wysyła firmom, które ponoszą straty na opcjach walutowych, opracowanie zawierające porady prawne.
W ten sposób odpowiada na pytanie, jak uchylić się od skutków umów lub zminimalizować ich negatywne konsekwencje. "Parkiet" dotarł do liczącego 16 stron raportu, przygotowanego na zlecenie resortu przez kancelarię prawną Krawczyk i Wspólnicy.
Dokument wskazuje kilka argumentów, jakie mogą podnieść przedsiębiorstwa, aby unieważnić umowy z bankami. Firmy mają możliwość m.in. powołania się na nadzwyczajną zmianę warunków - czyli kryzys na rynkach finansowych. Mogą też dowodzić, że zostały wprowadzone w błąd, a nawet twierdzić, że użyto przeciw nim podstępu lub że w grę wchodzi wyzysk ze strony banków. Prawnicy przypominają również, że instytucje finansowe powinny były działać ze szczególną starannością. Punktem odniesienia dla oceny tej staranności mogą być dyrektywy MiFID - mimo że nie zostały uwzględnione w polskich przepisach. Prawo wspólnotowe jest bowiem nadrzędne w stosunku do krajowego.
Michał Śliwiński
Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet