Trwa ładowanie...
d3mcm9p

Rewolucja w obsłudze podatników przez urzędy skarbowe

Od 2016 r. w urzędzie skarbowym będzie można nie tylko rozliczyć podatki oraz otrzymać konieczne zaświadczenia, ale także zarejestrować firmę i złożyć dokumenty do ZUS - wynika z projektu ustawy o administracji podatkowej. Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 18 miesięcy do pomocy dostaną asystenta. To oznacza, że urzędy skarbowe w całym kraju czekają duże zmiany - takie wnioski płyną z analizy Tax Care.
Share
Rewolucja w obsłudze podatników przez urzędy skarbowe
Źródło: Fotolia, Fot: Whitelook
d3mcm9p

Resort finansów opublikował projekt ustawy o Administracji Podatkowej, która po uchwaleniu zastąpi obecnie obowiązujące przepisy o urzędach i izbach skarbowych. Jej wejście w życie ma wiązać się ze sporymi udogodnieniami dla podatników.

Centrum obsługi w każdym urzędzie

Projektowana ustawa powołuje Administrację Podatkową, w skład której wejdą obecni pracownicy urzędów i izb skarbowych oraz osoby pracujące w Biurze Informacji Podatkowej. Jednym z zadań Administracji Podatkowej będzie "zapewnienie obsługi i wsparcia podatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych, w tym poprzez centrum obsługi, asystenta podatnika oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej".

d3mcm9p

Zgodnie z planami resortu finansów, w każdym urzędzie skarbowym powstanie centrum obsługi. Jego podstawowym zadaniem będzie oczywiście obsługa podatników, a więc przyjmowanie deklaracji i podań, wydawanie zaświadczeń oraz udzielanie wyjaśnień w zakresie prawa podatkowego. Ale na tym zadania centrów się nie kończą. Resort finansów chce, aby można było w nim zarejestrować działalność gospodarczą oraz złożyć dokumenty, potrzebne do zgłoszenia do ZUS czy rozliczeń z Zakładem.

Do urzędu skarbowego będzie można także pójść w sprawie rozliczeń akcyzowych oraz płatności związanych z tym podatkiem. Wszystkie dokumenty oraz wpłaty zostaną następnie przekazane do właściwych urzędów celnych.

Koniec rejonizacji

Obecnie urzędy skarbowe zajmują się wyłącznie obsługą podatników, którzy mieszkają lub prowadzą działalność na ich terenie. Dla podatników, zwłaszcza przebywających poza miejscem zamieszkania, oznacza to sporo problemów, bo po wszystkie zaświadczenia muszą kierować się do "swojego" urzędu. Resort finansów chce z tym skończyć. Po wejściu w życie nowej ustawy każdy urząd skarbowy będzie musiał obsłużyć podatnika bez względu na miejsce jego zamieszkania.

d3mcm9p

To oznacza, że wszelkie zeznania czy deklaracje będzie można składać w miejscu, do którego podatnikowi jest najbliżej. Dodatkowo będzie on mógł wydawać wszystkie konieczne zaświadczenia.

Asystent dla początkujących przedsiębiorców…

W urzędach skarbowych powstanie także nowa funkcja - asystenta podatnika. Ich zadaniem będzie pomaganie osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą lub przedsiębiorcom o krótkim stażu. Asystenci będą doradzać przy wyborze sposobu opodatkowania oraz przy wypełnianiu deklaracji i rozliczeniach, ale także przypominać przedsiębiorcom, że zbliża się czas płatności. Jak wynika z projektu, tacy urzędnicy nie tylko będą reagować na prośby kierowane do nich przez przedsiębiorcy, ale sami będą inicjować kontakt z prowadzącymi działalność gospodarczą, którzy są pod ich opieką.

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z pomocy asystenta, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie skarbowym. Wtedy, w ciągu 3 dni, naczelnik wyznaczy odpowiedniego urzędnika. Prawo do korzystania z tej usługi będą miały tylko te osoby, które prowadzą działalność gospodarczą krócej niż 18 miesięcy.

… oraz dla innych podatników

W projekcie ustawy o Administracji Podatkowej minister finansów przewidział możliwość rozszerzenia zakresu działalności asystentów podatnika. Po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia z ich pomocy będą mogły skorzystać także inne, niż przedsiębiorcy, grupy osób.

Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Marek Siudaj
Tax Care

d3mcm9p

Podziel się opinią

Share
d3mcm9p
d3mcm9p