Trwa ładowanie...

Rodzina 500 plus z problemami przez samorządy? Elżbieta Rafalska apeluje do lokalnych urzędników

Lokalne samorządy opóźniają wypłatę pieniędzy z programu "Rodzina 500+"? Tak sugeruje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podczas podsumowania dwóch miesięcy funkcjonowania programu zaapelowała do samorządów, by nie opóźniały wypłat. Jej zdaniem - rząd w tej sprawie nie m sobie nic do zarzucenia.

Share
Rodzina 500 plus z problemami przez samorządy? Elżbieta Rafalska apeluje do lokalnych urzędników
Źródło: Eastnews, fot: VIPPHOTO/East News
ddr9nml

Lokalne samorządy opóźniają wypłatę pieniędzy z programu "Rodzina 500+"? Tak sugeruje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podczas podsumowania dwóch miesięcy funkcjonowania programu zaapelowała do lokalnych władz, by nie opóźniały wypłat. Jej zdaniem rząd w tej sprawie nie ma sobie nic do zarzucenia.

- W rankingu decyzji wydanych w programie Rodzina 500+ na czele znajduje się woj. świętokrzyskie, gdzie wydano 77 proc. w stosunku do złożonych wniosków - poinformowała minister Elżbieta Rafalska, podsumowując dwa miesiące programu. Z programem dobrze radzą sobie jeszcze samorządy w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, podlaskim, lubelskim i opolskim.

Zdecydowanie gorzej radzą sobie samorządy z województw: małopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Przy okazji podsumowania minister Rafalska zwróciła się z apelem do lokalnych urzędników, by nie opóźniali wypłat i decyzji.

ddr9nml

- Apeluję do gmin, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły płatności - wezwała minister Rafalska. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że po stronie rządowej nie ma żadnych opóźnień. - Jeżeli gdzieś nie są wypłacane pieniądze, to nie jest to wina po stronie rządu. Pieniądze są - dodawała Elżbieta Rafalska.

.@E_Rafalska w #KPRM: jeżeli gdzieś nie są wypłacane pieniądze z #Rodzina500plus, to nie jest to wina po stronie rządu. Pieniądze są. -- Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_RP) 14 czerwca 2016

Apel ponowiła również premier Beata Szydło. - Zwracam się do samorządowców, aby wypłacali świadczenia z programu Rodzina 500+ bez zbędnych opóźnień - podkreślała premier.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła jeszcze, że rodziny, które składają wniosek o świadczenie i liczą na pieniądze za kwiecień, maj i czerwiec, mają czas jedynie do 1 lipca. To jednocześnie oznacza, że samorządy od 2 lipca nie będą miały trzech miesięcy na rozpatrzenie wniosku.

ddr9nml

Premier @BeataSzydlo w #KPRM: zwracam się do samorządowców, aby wypłacali świadczenia z #Rodzina500plus bez zbędnych opóźnień. -- Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_RP) 14 czerwca 2016

Od 1 kwietnia, czyli dnia startu programu Rodzina 500+, Polacy złożyli 2,5 mln wniosków. Jak wynika z danych resortu, już 1,6 mln wniosków doczekało się decyzji. W ramach programu do polskich rodzin trafiło już ponad 2,2 mld zł.

ddr9nml

Podziel się opinią

Share
ddr9nml
ddr9nml