Trwa ładowanie...

Rosja, Białoruś i Kazachstan budują Eurazjatycką Unię Gospodarczą

Rosja, Białoruś i Kazachstan uzgodniły we wtorek podstawowe zasady funkcjonowania Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), nowej struktury integracyjnej, którą te trzy kraje chcą utworzyć od 1 stycznia 2015 roku.
Share
Rosja, Białoruś i Kazachstan budują Eurazjatycką Unię Gospodarczą
Źródło: AFP, Fot: MIKHAIL KLIMENTYEV
d1d1j4d

Poinformował o tym prezydent Rosji Władimir Putin, otwierając na Kremlu posiedzenie Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej. Jest to kierowniczy organ Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego, czyli dwóch struktur integracyjnych, tworzonych przez FR, Białoruś i Kazachstan. To właśnie na bazie Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego ma powstać Euroazjatycka Unia Gospodarcza.

W zamyśle Kremla nowa organizacja będzie wzorowana na Unii Europejskiej. Rosji zależy na tym, by przystąpiła do niej również Ukraina. Ta na razie odmawia, twierdząc, że mimo zawieszenia przygotowań do stowarzyszenia z Unią Europejską jej celem pozostaje integracja z UE.

W moskiewskim szczycie uczestniczyli prezydenci Białorusi i Kazachstanu, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew. Zaproszony był również ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz; Ukraina ma bowiem status obserwatora przy Unii Celnej i Jednolitym Obszarze Gospodarczym. Jednak Janukowycz nie przyjechał do Moskwy - do stolicy Rosji wysłał szefa ukraińskiego rządu Mykołę Azarowa. Swoją nieobecność Janukowycz tłumaczył chorobą.

d1d1j4d

Putin przekazał, że Rosja, Białoruś i Kazachstan opracowały "instytucjonalną część układu o Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej". Prezydent wyjaśnił, że w dokumencie tym określono status prawny, ramy organizacyjne, cele i mechanizmy funkcjonowania EUG.

Putin podkreślił, że kluczowa zasada Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej sprowadza się do tego, że "funkcjonowanie tej organizacji w pełnej mierze ma odpowiadać interesom wszystkich państw członkowskich". - EUG tworzymy w celu umocnienia naszych gospodarek, zapewnienia ich harmonijnego rozwoju i zbliżenia między naszym krajami - oznajmił Putin.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

d1d1j4d

Podziel się opinią

Share
d1d1j4d
d1d1j4d