Trwa ładowanie...

Rosja wprowadziła zakaz importu owoców i warzyw z Polski

Federalny Nadzór Weterynaryjny i Fitosanitarny (Rosselkhoznadzor) Rosji wprowadzi od 1 sierpnia zakaz importu owoców i warzyw z Polski, poinformował przedstawiciel służby prasowej Rosselkhoznadzoru Aleksiej Aleksiejenko.

Share
Rosja wprowadziła zakaz importu owoców i warzyw z Polski
Źródło: Fotolia, Fot: Cora Müller
d11ebvr

- Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących wwozu do Federacji Rosyjskiej wszystkich warzyw i owoców z Polski. Są one związane z wielokrotnymi naruszeniami certyfikacji - powiedział Aleksiejenko, cytowany przez RIA Novosti.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podał wczoraj, powołując się na bieżące statystyki celne Ministerstwa Finansów, że w I półr. br. odnotowaliśmy spadek eksportu w tym kierunku o ok. 7,7% r/r do ok. 5 mld USD. Eksport produkcji roślinnej zmniejszył się o 17,6%.

d11ebvr

Polskie ministerstwo rolnictwa do tej pory nie dostało z Moskwy żadnej informacji w tej sprawie, jak podkreśla radio RMF FM.

Wczoraj minister rolnictwa Marek Sawicki ogłosił apel do dziennikarzy, w którym napisał, iż ma wrażenie, "że od kilku miesięcy media w Polsce ciągle nawołują Rosję do wprowadzenia embarga na polską żywność".

Podkreślał, że na ponad 50 tysięcy przesyłek rocznie było tylko kilkanaście, co do których były jakieś uwagi. Od dwóch miesięcy nie ma żadnych zastrzeżeń. "Na taką skale eksportu jest to margines, który zdarza się w każdej wymianie towarowej. Handel odbywa się normalnie, nie ma zatem powodów do wywoływania paniki czy niepokoju wśród eksporterów. Apeluję o odpowiedzialne traktowanie całej sprawy" - napisał minister.

d11ebvr

Podziel się opinią

Share
d11ebvr
d11ebvr