Trwa ładowanie...

Rosjanie próbują przejąć nasz gaz łupkowy

ABW ostrzega, że współpraca Exxon Mobil z Rosnieftem zaowocuje przejęciem kontroli przez te koncerny nad koncesjami na poszukiwania i eksploatację gazu łupkowego w Polsce. Według "Pulsu Biznesu", w ubiegłym roku Agencja opracowała trzy poufne raporty analityczne dotyczące gazu łupkowego, które trafiły następnie do najważniejszych osób w państwie.

Rosjanie próbują przejąć nasz gaz łupkowyŹródło: Jupiterimages
d1rfm6u

W dokumentach ABW zwróciła uwagę na duże zainteresowanie tym sektorem rosyjskich służb, które chcą utrzymania monopolu Gazpromu w Europie. Wskazała na zagrożenia - możliwość storpedowania projektu poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w Polsce czy przejęcie przez Rosjan kontroli nad koncesjami.

Obecnie ABW twierdzi, że żaden z koncesjonariuszy nie jest kontrolowany przez jakąkolwiek rosyjską firmę. Nie wyklucza jednak, że może się to szybko zmienić. W raportach z ubiegłego roku agencja uznała za niebezpieczną dla Polski współpracę Exxon Mobil z Rosnieftem. Tydzień temu oba koncerny zawarły pakiet porozumień przewidujących między innymi wspólną eksploatację złóż ropy i gazu.

Oficer ABW zajmujący się sektorem energetycznym mówi "Pulsowi Biznesu", że w dokumencie o współpracy znalazł się zapis mówiący o możliwości przekazania koncesji w innych, nieokreślonych umową rejonach świata.
Pytani przez "Puls Biznesu" przedstawiciele Exxon Mobil zaprzeczają możliwości wspólnego z Rosjanami poszukiwania gazu w Polsce.

d1rfm6u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rfm6u