Trwa ładowanie...

Rosjanie zamrożą ceny na "życiowo ważne produkty"

Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow dopuszcza możliwość czasowego zamrożenia cen detalicznych niektórych "życiowo ważnych produktów" w razie znacznego wzrostu inflacji.

Rosjanie zamrożą ceny na "życiowo ważne produkty"Źródło: Fotolia, fot: Robert Kneschke
d4bhz3r
d4bhz3r

- Jeśli dane monitoringu wskażą na zasadniczy wzrost cen (na przykład o ponad 30 procent) czterdziestu życiowo ważnych produktów, które są objęte śledzeniem, to będzie to powodem, by zastanowić się nad podjęciem skrajnych przedsięwzięć w celu ustabilizowania cen - powiedział Manturow w wywiadzie opublikowanym w rządowym dzienniku "Rossijskaja Gazieta".

- Dysponujemy znaczną liczbą narzędzi o charakterze administracyjnym - zarówno ustawowych, jak i mających za podstawę rozporządzenia rządu Federacji Rosyjskiej. Na przykład ustawa o handlu zawiera artykuł dający rządowi prawo zamrożenia na 90 dni ceny konkretnego życiowo ważnego produktu - zaznaczył minister.

Nie ujawnił jednak, co konkretnie znajduje się w katalogu 40 "życiowo ważnych produktów".

Rosyjski bank centralny (Bank Rosji) przewiduje obecnie, że tegoroczna inflacja wyniesie ponad 8 procent, podczas gdy prognoza z początku roku mówiła o tylko 5 proc. Jest to następstwem osłabienia kursu rubla, międzynarodowych sankcji wobec Moskwy za jej rolę w konflikcie na Ukrainie i wprowadzenia przez Rosję embarga na import artykułów żywnościowych z uczestniczących w sankcjach państw.

Według rosyjskiej Federalnej Służby Statystki Państwowej, ceny masła wzrosły w ubiegłym miesiącu o 22,5 proc., a innych produktów mlecznych o 17,7 proc.

d4bhz3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bhz3r