Trwa ładowanie...
gaz

Rozbudowany podziemny magazyn strategicznych rezerw ropy i paliw

Należący do Inowrocławskich Kopalń Soli (IKS) "Solino" podziemny magazyn ropy i paliw w Górze, osiągnął docelową wielkość ponad 6 mln metrów sześc. To wynik rozbudowy pojemności tego magazynu przeznaczonego do składowania strategicznych rezerw ropy i paliw.

Share
Rozbudowany podziemny magazyn strategicznych rezerw ropy i paliw
Źródło: Thinkstockphotos
d3iidix

IKS to spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen, która posiada obecnie w Polsce 57 proc. pojemności magazynowych ropy naftowej oraz 46 proc. paliw płynnych.

Rozbudowa podziemnego magazynu, znajdującego się w wyeksploatowanych kawernach solnych w kopalni w Górze rozpoczęła się w 2011 r. Dzięki inwestycji zwiększyła się tam pojemność na składowanie ropy i paliw z 5,4 mln do nieco ponad 6 mln metrów sześc. - poinformował we wtorek płocki koncern. PKN Orlen, porównując obrazowo obecną wielkość podziemnego magazynu IKS, podał, że jego pojemności to 3 tys. basenów olimpijskich lub kubatura prawie trzech budynków Pentagonu w Waszyngtonie (USA).

- W ramach inwestycji zostały wytypowane 2 kawerny, z których dotychczas była eksploatowana sól pod postacią solanki, a które dzięki szeregu prac zostały przystosowane do magazynowania w nich produktów ropopochodnych - wyjaśnił płocki koncern. Prace polegały głównie na doprowadzeniu do odpowiedniego kształtu kawerny oraz wyposażeniu jej w dodatkową kolumnę rur umożliwiającą przeprowadzanie późniejszych operacji zatłaczania i wytłaczania paliw.

d3iidix

Jak podkreślił PKN Orlen, "mając na uwadze fakt, że produktem niezbędnym do funkcjonowania magazynu jest solanka, przy pomocy której odbywa się proces wytłaczania, drugą częścią zadania powiększania pojemności było odwiercenie dwóch nowych kawern solankowych, które po rozpoczęciu eksploatacji zapewnią utrzymanie odpowiedniej ilości solanki pozwalającej na funkcjonowanie magazynu, jak również zapewnienie jej dostaw odbiorcom".

Według płockiego koncernu, osiągnięcie docelowej pojemności ponad 6 mln metrów sześc. "zapewnia dalsze sprawne funkcjonowanie podziemnego magazynu w Górze. Spółka zaznaczyła, iż olbrzymie kawerny magazynowe IKS znajdują się ponad 300 m pod powierzchnią ziemi "co zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i są jednocześnie najtańszym sposobem składowania wielkich wolumenów zapasów ropy i paliw".

PKN Orlen podał, iż IKS pracuje obecnie nad realizacją inwestycji, których celem jest dostosowanie magazynu do wymogów nowej ustawy o zapasach wchodzących w życie z początkiem 2018 r. Według znowelizowanych w maju 2014 r. regulacji, dotyczących zapasów obowiązkowych ropy i paliw, infrastruktura logistyczna będzie musiała spełnić od 1 stycznia 2018 r. wymagania techniczne pozwalające na wytłoczenie rezerw paliw w ciągu 90 dni, a ropy naftowej w ciągu 150 dni, a od 2024 r. wymagania te zostaną zaostrzone i również ropa będzie musiała być wytłoczona w ciągu 90 dni.

W grudniu 2014 r. zarząd IKS przedstawił m.in. analizę krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dotyczącą podziemnych magazynów spółki w Górze, gdzie przechowywane są zapasy interwencyjne ropy i paliw w 10 kawernach o łącznej pojemności ponad 5,37 mln metrów sześc. Według tej analizy, wszystkie tamtejsze kawerny mają orzeczenia i ekspertyzy o ich technicznej sprawności i szczelności, a potencjał magazynowy na poziomie ponad 6,13 mln m sześc. "jest maksymalną i optymalną pojemnością tego magazynu, pozwalającą na jego sprawne i bezpieczne funkcjonowanie przez wiele lat".

d3iidix

Podziel się opinią

Share
d3iidix
d3iidix