Trwa ładowanie...

Rozliczenia z ZUS tylko z certyfikatem

Od dziś firmy zatrudniające pięciu i więcej pracowników muszą mieć podpisy elektroniczne niezbędne do rozliczeń z ZUS. Inaczej grożą im opóźnienia w przesyłaniu dokumentów i dotkliwe kary, nawet do 5 tys. złotych.

Rozliczenia z ZUS tylko z certyfikatemŹródło: Jupiterimages
d1dmrp5
d1dmrp5

Od 21 lipca ZUS nie będzie już przyjmował dokumentów podpisanych przestarzałym kluczem publicznym, który można było otrzymać w punkcie rejestracji na dyskietce 3,5 cala.

Firmy zatrudniające pięciu i więcej pracowników, które mają obowiązek przesyłania do ZUS wszelkich informacji drogą elektroniczną (np. informacji o liczbie ubezpieczonych i wysokości składek odprowadzonych od ich wynagrodzeń), muszą teraz posiadać bezpieczne klucze elektroniczne do szyfrowania takich informacji.

Dotyczy to też mniejszych firm, jeśli zdecydowały się na taką formę comiesięcznego kontaktu z ZUS. Jest ich przeszło 260 tys.

Będą kary

_ Już prawie wszystkie firmy, które muszą się rozliczać w formie elektronicznej, korzystają z certyfikatów kwalifikowanych _ - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.
_ Jeśli ktoś nie zdążył z wymianą, to teraz nie będzie mógł przekazać do ZUS deklaracji. Oznacza to, że składki, nawet te prawidłowo opłacone, nie zostaną zewidencjonowane na indywidualnych kontach pracowników. _

d1dmrp5

_ Mając kwalifikowany podpis, przedsiębiorcy będą mogli korzystać z innych programów niż Płatnik, pod warunkiem jednak, że dane przesłane przez taki program płacowy będą dla ZUS czytelne _ - mówi Marek Jarocki z kancelarii Ernst & Young.

Brak podpisu elektronicznego może się skończyć dla spóźnialskich bardzo przykro. ZUS bowiem prawdopodobnie przyśle najpierw do takiej firmy swoich kontrolerów, by sprawdzili, dlaczego przestały napływać deklaracje.

_ Jeśli deklaracja rozliczeniowa nie dotrze na czas, a tak się stanie, gdy przesyłka nie zostanie opatrzona wymaganym od dzisiaj bezpiecznym podpisem elektronicznym, to ZUS powinien przesłać płatnikowi zawiadomienie o jej braku _ - tłumaczy Anna Misiak, ekspert do spraw ZUS, doradca podatkowy w MDDP.
_ ZUS może wówczas dokonać wymiaru składek w wysokości za poprzedni miesiąc, a w ostateczności nałożyć na przedsiębiorcę grzywnę do 5 tys. zł. Jeśliby z tego opóźnienia wynikło także spóźnienie w przekazaniu części składki emerytalnej do OFE, w rachubę wchodzi także opłata dodatkowa w wysokości odsetek za zwłokę. _

Niekonsekwencja nowelizacji

_ W Sejmie rozpoczęły się właśnie prace nad przygotowaną przez rząd nowelizacją ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, ale nie zdejmuje ona obowiązku opatrywania deklaracji rozliczeniowych ZUS bezpiecznym podpisem elektronicznym _ - zauważa Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych PAN.
_ Myślę, że to niekonsekwencja nowelizacji, która ma ułatwić dostęp użytkowników Internetu do administracji publicznej. _

d1dmrp5

Co prawda nowela przewiduje wprowadzenie platformy ePUAP (elektroniczna platforma usług administracji publicznej), ale nie wnosi zmian do obowiązującego art. 47a ust 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który mówi, że przedsiębiorcy zatrudniający pięciu i więcej pracowników muszą przesyłać deklaracje do ZUS opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Mateusz Rzemek
Rzeczpospolita

d1dmrp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dmrp5