Trwa ładowanie...

Rozmowa kwalifikacyjna - jak odpowiadać na pytania

Masz wysokie kwalifikacje i zmuszony jesteś szukać jakiejkolwiek pracy? Naucz się umiejętnie odpowiadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna - jak odpowiadać na pytania
d24fuyp
d24fuyp

Gdy pogarsza się sytuacja na rynku pracy, jesteśmy skłonni ubiegać się o pracę poniżej naszych kwalifikacji. Jednak czy posiadanie zbyt wysokich kwalifikacji automatycznie oznacza odrzucenie naszej kandydatury? Niekoniecznie – wystarczy zręcznie odpowiadać na podchwytliwe pytania.

Najpierw jednak należy się uspokoić i pomyśleć, że opis stanowiska i kandydata to tyko wytyczne, które mało kto spełnia. Większość osób ubiegających się o pracę na danym stanowisku będzie miała za wysokie lub za niskie kwalifikacje.

- Nigdy nie znajdziesz idealnego kandydata – powiedział portalowi Monster Paul Falcone, specjalista Human Resources i autor książki ’96 Great Interview Questions to Ask Before You Hire’ (96 Świetnych Pytań do Zadania Zanim Zatrudnisz – tłum. ang.) – Każdy ma albo za wysokie albo niewystarczające kwalifikacje – dodał.

Jeżeli będziesz miał szczęście, może się nawet okazać, że potencjalnego pracodawcę ucieszy bogate doświadczenie kandydata.

d24fuyp

- Czasem moi klienci lubią zatrudniać za wysoko wykwalifikowanych kandydatów – mówi Greg Gary, dyrektor zarządzający Technisource, rekrutujący w branży informatycznej. – Teoretycznie najlepsi managerowie powinni otaczać się ludźmi, którzy wiedzą więcej od nich samych.

Należy jednak pamiętać, że doświadczenie zawodowe opisane w CV musi być potwierdzone podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie należy zaprzeczać lub zaniżać posiadanych kwalifikacji. W ten sposób kandydatowi trudno będzie się sprzedać. Znacznie bardziej rozsądnie będzie przyznać, że posiada się kwalifikacje przewyższające wymagania pracodawcy i obrócić to na swoją korzyść.

Oto przykłady pytań, jakie mogą zostać zadane osobie z wysokimi kwalifikacjami I doradzamy, jak na nie odpowiedzieć:

Co będzie motywować Pana/ Panią w pracy w która nie wymaga tak wysokich kwalifikacji?

Pracodawca może się obawiać, że proponowana praca nie będzie wystarczająco stymulująca, a świetnie wykwalifikowana osoba szybko straci motywację. Ponieważ próba udowodnienia, że praca jest rozwojowa może być skazana na niepowodzenie, wypróbuj inne podejście i wyjaśnij, że chcesz się uczyć i dzielić już posiadaną wiedzą.

d24fuyp

Biorąc pod uwagę kondycją naszej firmy, nie może się Pani/Pani w najbliższym czasie spodziewać awansu. Czy jest Pan/Pani w stanie to zaakceptować? Dlaczego?

Oczywiście nie odpowiesz, że chętnie na czas nieokreślony podejmiesz się pracy, w której nie będzie wyzwań. Znacznie lepiej będzie powiedzieć, że chcesz się nauczyć tak dużo jak to tylko możliwe w toku wykonywania codziennych obowiązków. Możesz także dodać, że jesteś przekonany że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej, pojawią się możliwości rozwoju.

Obawiam się, że organizacja taka jak nasza nie będzie w stanie zatrzymać Pani/Pana na długo. Nie obawia się Pani/Pan nudy i frustracji?

Przeprowadzający rozmowy kwalifikacyjne mogą mieć obawy, że jak tylko poprawi się sytuacja gospodarcza, świetnie wykwalifikowany pracownik ucieknie do lepszej pracy. Warto wówczas podać przykłady poparte wpisami w CV. Wyjaśnij jak udało Ci się znaleźć możliwości rozwoju w poprzednich miejscach pracy i że zagrzałeś w nich miejsca na dłużej.

Dlaczego mam uwierzyć, że zamierza Pan/ Pani związać się z naszą firmą na dłużej?

I w tym przypadku warto jest podać przykłady poparte swoim życiorysem. Opowiedz jak długo i wytrwale pracowałeś na zdobycie swoich kwalifikacji w poprzednich miejscach pracy.

d24fuyp

Zaczynając od proponowanego stanowiska, jaką przyszłość widzi Pan/Pani dla siebie w naszej firmie?

Gdy prowadzisz rozważania na temat przyszłości, przedstaw siebie i potencjalnego pracodawcę jako partnerów w interesach. Podkreśl swoje entuzjastyczne nastawienie do nowej pracy oraz nadzieje na to, że firma zatrzyma Ciebie na długi czas. Postaraj się przekonać rozmówcę, że szukasz miejsca, które da ci szansę rozwoju na przestrzeni lat, niekoniecznie szybkiego.

Co za pięć lat powie Pani/Pani potencjalnemu pracodawcy, gdy ten spyta, dlaczego podjęła Pani/Pan tę pracę?

To trudne pytanie, ponieważ musisz przedstawić siebie jako osobę ambitną a jednocześnie realistycznie podchodzącą do istniejących perspektyw. Musisz przekonać rekrutującą osobę, że masz talent do maksymalnego wykorzystywania każdej zawodowej możliwości i że jesteś przekonany, że za pięć lat pochwalisz się znaczącymi osiągnięciami w tej organizacji.

JS

d24fuyp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24fuyp