Rozwiązanie umowy - gdy brak klauzuli o wypowiedzeniu
Aby umowa o pracę zawarta na czas określony mogła zostać rozwiązana, musi być zawarta na czas dłuższy niż 6 miesięcy - ponadto w umowie musi być zawarta klauzula dopuszczająca wypowiedzenie tej umowy.
Zdarza się jednak, że pracodawca lub pracownik, dążąc do przedterminowego zakończenia stosunku pracy, wypowiadają umowę, mimo że brakuje do tego podstaw, ponieważ nie spełnione zostały powyższe warunki.
Przez lata orzecznictwa Sądu Najwyższego w tego rodzaju sprawach były zróżnicowane. Różne składy sędziowskie orzekały, że nastąpiło skuteczne, choć wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę i że w związku z tym pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie, sędziowie SN dochodzili również do wniosku, że tego rodzaju sytuację należy zakwalifikować jako niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. W innym wyroku SN uznał natomiast, że w takich przypadkach dochodzi do wypowiedzenia umowy o pracę.
W listopadzie 2011 r. Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów (choć przy 2 zdaniach odrębnych) podjął uchwałę, w której uznał, że jeżeli to pracodawca wypowie pracownikowi umowę zawartą na czas określony, w przypadku gdy strony nie przewidziały możliwości jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem, to pracownik może domagać się bądź przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach (jeżeli nie upłynął jeszcze termin, do którego umowa miała trwać), bądź stosownego odszkodowania.
Z kolei 14 lutego 2012 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę (sygn. akt III PZP 5/11), która mówi, że oświadczenie woli nazwane wypowiedzeniem, złożone pracodawcy przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, w której nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia (art. 33 k.p.), powoduje rozwiązanie umowy o pracę na mocy przepisów o rozwiązaniu przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
AM