RPP obniżyła stopy procentowe
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dziś stopę procentową o 25 punktów bazowych. W całym cyklu stopy procentowe spadły już o 225 punktów. To koniec tego cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.
03.07.2013 | aktual.: 03.07.2013 16:09
- Ta obniżka kończy obecny cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Przechodzimy do stanu, który można nazwać neutralnym. To oczywiście nie wyklucza niczego w przyszłości, ale sądzę, że obecny poziom stóp powinien utrzymać się co najmniej do końca tego roku - powiedział Marek Belka, prezes NBP.
Stopa referencyjna wynosi 2,50 proc. w skali rocznej. Jest to najniższa wartość w historii. Wartość pozostałych stóp procentowych:
- stopa lombardowa 4,00 proc.,
- depozytowa 1,00 proc.,
- redyskonta weksli 2,75 proc.
Rada obniżyła stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami analityków.
- Powodem obserwowanej obecnie w Polsce serii cięć był najprawdopodobniej ciąg sprzyjających ku temu danych i prognoz makroekonomicznych - tłumaczy Maciej Przygórzewski, FX dealer Internetowykantor.pl - Otwartym pozostaje pytanie jak długo obecny cykl obniżek będzie trwał. Z jednej strony inflacja znajduje się o dwa punkty procentowe poniżej celu inflacyjnego. Co prawda cel ten posiada 1% tolerancję, ale to w dalszym ciągu bardzo daleko od ryzyka nadmiernej inflacji. Stan gospodarki również nie napawa optymizmem. W efekcie można oczekiwać pod koniec roku kolejnej decyzji, o ile sytuacja się nie poprawi.
- Nie ma zaskoczenia decyzją Rady. Myślę, że dwa czynniki zdecydowały o podjęciu takiego kroku. Pierwsza rzecz to obecny wskaźnik inflacji, który jest już bliski zera. To może mieć dla Rady duże znacznie, taki odczyt może wprowadzać pewną nerwowość. Drugi czynnik to projekcja inflacji, która też zapewne pokazuje prognozy, które skłaniają Radę do obniżki o 25 pb - uważa Tomasz Kaczor z BGK. - Wydaje się, że dzisiejsza obniżka jest już ostatnią w tym cyklu. Jednakże nie oczekiwałbym twardego stanowiska RPP dzisiaj. Będzie to raczej sugestia, która ma dać rynkowi sygnał, że jest to zamknięcie cyklu.
- Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami. W tym momencie kluczowy będzie komunikat po posiedzeniu Rady. Po pierwsze, RPP powinna wysłać sygnał dotyczący końca cyklu obniżek. Spodziewam się, że przejdzie w tryb _ wait and see _. Powinna ograniczyć oczekiwania, ale nie zamknie sobie furtki do dalszych kroków. Po drugie, po posiedzeniu poznamy zmienne z projekcji inflacyjnej, które rzucą światło na to, jak rada widzi politykę monetarną w najbliższych miesiącach - komentuje Adam Antoniak z Pekao - Oceniam jednak, że w przeciągu co najmniej pół roku nie powinniśmy spodziewać się zmiany kosztów pieniądza.