Trwa ładowanie...
inflacja

RPP wkrótce podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych

Dokładnej godziny publikacji decyzji nie podano, ale rada zapewne poda informacje w sprawie stóp procentowych w środę wczesnym popołudniem.

Share
RPP wkrótce podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych
Fot: Bartosz Wawryszuk
d4l6j0z

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna posiedzenie, na którym zdecyduje o dalszym losie stóp procentowych w Polsce. Na ogłoszenie werdyktu trzeba będzie jednak poczekać do środowego popołudnia. Wszystko wskazuje jednak na to, że koszt kapitału w Polsce pozostanie bez zmian.

Dokładnej godziny publikacji decyzji nie podano, ale rada zapewne przekaże informacje w sprawie stóp procentowych w środę wczesnym popołudniem. Do tego czasu rynek będzie ostrożny w podejmowaniu kolejnych decyzji inwestycyjnych.

We wtorek rano złoty kontynuuje umocnienie. Skala zwyżki polskiej waluty jest jednak minimalna. Euro jest wyceniane na 4,33 zł, dolar kosztuje 3,88 zł, a frank szwajcarski jest notowany na poziomie 3,96 zł.

d4l6j0z

Zobacz, ile kosztuje euro we wtorek

Rynek nie spodziewa się żadnych zmian w polityce monetarnej Narodowego Banku Polskiego. Zatem główna stopa procentowa pozostanie prawdopodobnie na poziomie 1,5 procent. Stopa lombardowa, po której banki centralne udzielają pożyczek bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych, nadal będzie wynosić 2,5 procent, stopa depozytowa wyniesie 0,5 procent, a redyskonta weksli 1,75 procent.

O tym, że RPP nie zmieni stóp procentowych jest przekonany Przemysław Kwiecień, analityk XTB. - Rada Polityki Pieniężnej jest w dość komfortowej sytuacji, gdyż jakikolwiek ruch na poziomie stóp procentowych spotkałby się z uzasadnioną krytyką - komentuje Kwiecień.

Według analityka zapaść inwestycyjna w pierwszej połowie roku nakazuje poważnie zastanowić się nad ścieżką wzrostu w perspektywie oddziaływania polityki pieniężnej. - Cały czas też nie mamy inflacji i o ile może się ona pojawić za kilka miesięcy, na poziomie inflacji bazowej nie widać żadnej presji inflacyjnej, zatem dojście do celu 2,5 procent wydaje się w przewidywalnej przyszłości nierealne - dodaje analityk XTB.

d4l6j0z

W drugim kwartale poziom inwestycji spadł o 4,9 proc. rok do roku. Jest to jednak nie pierwszy miesiąc, kiedy ich wartość się kurczy. W pierwszych trzech miesiącach roku zmalały w sumie o 1,8 proc. rok do roku.

- Niższe stopy mogłyby niewiele pomóc w temacie inwestycji. Polskie firmy mają spore zapasy gotówki i to raczej inne czynniki sprawiają, że nie palą się do ich wydawania. Poza tym obniżka stóp byłaby niekorzystna dla i tak przeżywającego trudności sektora bankowego. Dlatego Rada nie zdecyduje się na zmiany w polityce pieniężnej - komentuje Przemysław Kwiecień.

d4l6j0z

Podziel się opinią

Share
d4l6j0z
d4l6j0z