Trwa ładowanie...
dw5py8p

RRP dyskutowała kwestię wsparcia MFW; wróci do tematu, gdy pojawią się warunki pożyczki -

24.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej dyskutowała na wtorkowym posiedzeniu roboczym kwestię wsparcia finansowego dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Temat ten...

dw5py8p
dw5py8p

24.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej dyskutowała na wtorkowym posiedzeniu roboczym kwestię wsparcia finansowego dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Temat ten będzie poruszany na kolejnych posiedzeniach Rady, gdy zostaną określone warunki, na jakich NBP miałby udzielić pożyczki - poinformowała PAP Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

"RPP zapoznała się z listem Ministra Finansów w sprawie pożyczki dla MFW oraz analizami makroekonomicznymi w tej sprawie dostarczonymi przez zarząd NBP, które przybliżyły członkom Rady ten instrument. RPP nie podjęła żadnej uchwały w sprawie wsparcia dla MFW. Odbyła się dyskusja na temat podstaw prawnych do udzielenia pożyczki, uwarunkowań makroekonomicznych oraz aspektów polityki międzynarodowej" - powiedziała w rozmowie z PAP Chojna-Duch.

"Ta kwestia będzie poruszana na kolejnych, najbliższych posiedzeniach Rady, wtedy gdy zostaną określone warunki pożyczki, takie jak np. wysokość oprocentowania czy termin zwrotu środków" - dodała.

Chojna-Duch poinformowała również, że rola RPP w udzieleniu wsparcia przez bank centralny nie została sprecyzowana.

dw5py8p

"Nie jest sprecyzowana kwestia roli RPP w podejmowaniu decyzji o pożyczce dla MFW. Czy Rada powinna podjąć uchwałę w tej sprawie, czy też będzie to decyzja zarządu, prezesa NBP, tylko do wiadomości RPP" - powiedziała.

W piątkowym komunikacie Narodowy Bank Polski podał, że zarząd banku upoważnił prezesa NBP do zadeklarowania gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej.

Prezes NBP Marek Belka deklarował w grudniu, że jeżeli bank zdecyduje się na pożyczkę dla MFW to będzie ona rzędu 6,26-6,27 mld euro.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej uzgodnili 19 grudnia ubiegłego roku, że kraje strefy euro wzmocnią MFW kwotą 150 mld euro w ramach dwustronnych umów z MFW. Dodatkowo Czechy, Dania, Polska i Szwecja wyraziły chęć wzmocnienia zasobów MFW.

Wielka Brytania oświadczyła, że zdefiniuje swój wkład na początku 2012 roku w ramach grupy G20.

Grecja, Irlandia i Portugalia nie wezmą udziału we wsparciu MFW ze względu na to, że korzystają z międzynarodowych programów pomocy finansowej. (PAP)

bg/ ana/

dw5py8p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw5py8p