Trwa ładowanie...

Rubel nadal najtańszy w historii. Uderza to w rosyjską gospodarkę

Do tej pory amerykańska waluta tylko raz w historii kosztowała więcej niż 72 ruble.

Share
Rubel nadal najtańszy w historii. Uderza to w rosyjską gospodarkę
Fot: Alex-V / pixabay.com (CC0 Public Domain)
d10jnwi

Rosyjska waluta traci w środę nadal w stosunku do dolara. To kolejna przecena rubla, który pogłębia swoją najniższą wartość w historii. Za jednego dolara Rosjanie muszą już zapłacić prawie 73 ruble. Słabość rosyjskiej waluty pociąga za sobą wzrost cen w sklepach.

Jeszcze w poniedziałek dolar kosztował około 70 rubli. Ostatni raz tak mocny spadek wartości rosyjskiej waluty obserwowaliśmy w sierpniu tego roku.

Do tej pory amerykańska waluta tylko raz w historii kosztowała więcej niż 72 rubli - 19 grudnia 2014 roku. Była to następstwo sankcji nałożonych przez zachodnie państwa, w reakcji na jej zaangażowanie w konflikt na Ukrainie.

d10jnwi

W sumie od początku roku rosyjska waluta straciła do dolara około 30 procent wartości. W stosunku do euro jej wartość spadła o 17 procent, a do polskiego złotego o 18 procent.

Ropa i rubel uderzają w gospodarkę

Spadająca cena rubla uderza nie tylko w gospodarkę Rosji, ale także w szarych obywateli. Ujawnia się to w galopującej inflacji, czyli rosnących cenach podstawowych produktów. W ciągu roku wzrosły one średnio o 15 procent.

Obcinane jest również finansowanie szpitali i szkół w Rosji. W tegorocznym budżecie ograniczono wydatki na edukację z 638,26 mld na 602,1 mld rubli. Jeszcze większe cięcia wprowadzono w dziedzinie ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia otrzyma 386 mld rubli, a w 2014 roku było to 535 mld rubli.

Na słabość rubla wpływa również rekordowo tania ropa naftowa, od której jest uzależniona rosyjska gospodarka. W 2014 roku udział gazu i ropy w bilansie eksportowym Rosji wyniósł 48,5 procent. Według wyliczeń Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), spadek cen ropy o 1 dolara oznacza automatycznie niedobór 3 mln dolarów w budżecie Rosji. W konsekwencji rosyjska gospodarka już od pięciu kwartałów się kurczy.

Źródło: Money.pl, na podstawie danych Banku Rosji

  • prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Baryłka ropy naftowej typu brent kosztuje już mniej niż 37 dolarów.

d10jnwi

Podziel się opinią

Share
d10jnwi
d10jnwi