Trwa ładowanie...

Ruch Palikota chce zmienić ustawy o PIT i CIT

Ruch Palikota chce zlikwidować możliwość odpisywania od podstawy podatkowania darowizn przekazywanych na cele kultu religijnego. Politycy RP uzasadniają, że świeckie państwo nie powinno stosować tego rodzaju "dotacji budżetowej".
Share
Ruch Palikota chce zmienić ustawy o PIT i CIT
Źródło: Wirtualna Polska, Fot: Paweł Kozieł
d4bfzvc

Ruch Palikota chce zlikwidować możliwość odpisywania od podstawy opodatkowania darowizn przekazywanych na cele kultu religijnego. Politycy RP uzasadniają, że świeckie państwo nie powinno stosować tego rodzaju "dotacji budżetowej".

O projekcie ustawy poinformowali na piątkowej konferencji prasowej posłowie Armand Ryfiński i Roman Kotliński. Aby zlikwidować możliwość odliczenia, Ruch Palikota chce zmienić ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz od osób prawnych (CIT).

Kotliński przekonywał na konferencji, że kościół w Polsce jest finansowany przez fundusz kościelny, komisję majątkową, dotacje spółek skarbu państwa, województw, powiatów i gmin oraz właśnie przez darowizny na cele charytatywne.

Ruch Palikota uważa, że obecnie obowiązujące rozwiązania zachęcają podatników do finansowania kultu religijnego.

"Oznacza to rezygnację przez państwo z części przysługujących mu wpływów podatkowych. Władze publiczne przestają być w takiej sytuacji bezstronne, jeżeli chodzi o przekonania religijne, światopoglądowe i filozoficzne" - napisano w uzasadnieniu projektu.

d4bfzvc

Podziel się opinią

Share
d4bfzvc
d4bfzvc