Nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających będą czuwali m.in. funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, a także organizacje ratownicze (GOPR i TOPR).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tyle wyda na wakacje czteroosobowa rodzina. Cena wywołuje dreszcze
Kontrole stoków i autobusów w trakcie ferii
Z komunikatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wynika, że w sezonie zimowym bezpieczeństwa na stokach w Polsce będzie strzec około 130 policjantów w patrolach narciarskich.
Poza tym funkcjonariusze będą sprawdzali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży (ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe i hotele). Pojawią się także w miejscach organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych z udziałem większej liczby osób.
W trakcie ferii policjanci zadbają także o bezpieczeństwo w środkach publicznej komunikacji zbiorowej, na dworcach kolejowych, autobusowych, portach lotniczych.
Poza tym policja będzie wspierała kierowców w bezpiecznym i sprawnym dotarciu do celu podróży w trakcie okresu wzmożonego ruchu drogowego. W tym celu będzie m.in. sprawowała nadzór nad głównymi drogami prowadzącymi do miejsc wypoczynku.
Kierowcy muszą przygotować się na wzmożone kontrole trzeźwości i ewentualne mandaty, ponieważ policja zapowiada egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości.
Dodatkowo policjanci będą kontrolowali autokary wiozące dzieci na ferie zimowe. W tym celu przygotowano około 340 kontroli autobusów na terenie całej Polski. Resort wskazuje, że "dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z wyprzedzeniem". Jak dodaje, dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na kontrolę.
30 tys. strażaków podczas ferii zimowych
W trakcie ferii zimowych PSP ponownie uruchamia akcję "Bezpieczne Ferie". To działania kontrolne i edukacyjne, w które zaangażuje się około 30 tys. strażaków. Główne tematy akcji to m.in. zagrożenia związane z zamarzniętymi akwenami i zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku wypadku czy pożaru.
Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, strażacy w okresie poprzedzającym wakacje letnie i ferie zimowe prowadzą czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynkowych. W latach 2021-2023 komendy PSP przeprowadziły łącznie ponad 7,7 tys. kontroli (ponad 2,5 tys. rocznie), obejmujących ponad 12,5 tys. obiektów (ponad 4 tys. rocznie).
Do pomocy są gotowi także ratownicy górscy. Osoby które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo w górach, mogą liczyć na niezwłoczne wsparcie dzięki stałym dyżurom ratowników górskich TOPR i GOPR, przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Ile Polacy wydadzą na ferie?
Zgodnie z obowiązującymi zasadami ferie zimowe są podzielone na cztery tury. Jako pierwsi na wypoczynek udadzą się uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Dla nich zimowa przerwa od nauki potrwa od 20 stycznia do 2 lutego.
Kolejne tury to:
- 27 stycznia - 9 lutego - woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie,
- 3 lutego - 16 lutego - woj. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
- 17 lutego - 2 marca - woj. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że w tym roku co trzeci Polak wyda na ferie zimowe wyda co najmniej 3 tys. zł od osoby. Jednak wśród osób planujących urlop panują dość dobre nastroje. Połowa z nich liczy na to, że wyda podobną kwotę, co w ubiegłym roku.