Trwa ładowanie...

Rynek telekomunikacyjny. Za półtora roku znikają opłaty roamingowe

Od połowy czerwca 2017 roku w Unii Europejskiej znikają opłaty roamingowe. Oznacza to, że podróżując po Europie na usługi telekomunikacyjne będziemy płacili tyle co w domu - przypomina Komisja Europejska.

Share
Rynek telekomunikacyjny. Za półtora roku znikają opłaty roamingowe
Źródło: WP.PL, Fot: pixaby
d3w31ma

Ale już wcześniej, bo od 30 kwietnia przyszłego roku obniżeniu ulegną progi cenowe usług świadczonych w roamingu. Opłaty nie będą mogły przekraczać 5 eurocentów za minutę połączenia głosowego wychodzącego, 1 eurocenta za minutę odebranego połączenia, 2 eurocentów za SMS oraz 5 eurocentów za 1 MB mobilnego korzystania z Internetu.

Wszystko to dzięki rozporządzeniu jakie Parlament Europejski przyjął w październiku tego roku.

d3w31ma

Nowe prawo wprowadza również zasadę równego traktowania ruchu w sieci. Zakazuje między innymi blokowania, spowalniania, degradacji w internecie. Odstępstwa od tej reguły mogą być uzasadnione koniecznością przestrzegania orzeczeń sądowych, zapewnienia zgodności z przepisami prawa oraz zapobieganiem przeciążeniu sieci lub cyberatakom.

Ponadto zgodnie z rozporządzeniem operator będzie miał prawo zaoferować usługi specjalistyczne (na przykład internet nadzwyczajnej jakości niezbędny dla realizacji specjalnych potrzeb), ale tylko pod warunkiem, że nie wpłynie to negatywnie na ogólną jakość internetu.

Na dostawcach usług internetowych będą również ciążyć nowe zobowiązania. Chodzi między innymi o umieszczanie dodatkowych informacji w umowach, w szczególności w zakresie zarządzania ruchem, prędkości internetu (minimalnej, normalnej i maksymalnej) oraz reklamacji w przypadku problemów z prędkością połączenia.

d3w31ma

Podziel się opinią

Share
d3w31ma
d3w31ma