Trwa ładowanie...
nfz

Rząd chce zmniejszyć kłopoty pacjentów z ubezpieczeniem

Rząd chce, by Narodowy Fundusz Zdrowia nie żądał zwrotu kosztów za nieuprawnione świadczenie w podstawowej opiece zdrowotnej. Nie dotyczyłoby to refundacji leków i skierowań do specjalistów.

Share
Rząd chce zmniejszyć kłopoty pacjentów z ubezpieczeniem
Fot: amoklv/iStockphoto
d4jh7cp

Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

d4jh7cp

Piotr Gryza wiceminister zdrowia podkreśla, że nie jest to zapowiadana zmiana systemu ubezpieczeniowego, ale jego korekta. Tłumaczy, że ustawa nie będzie dawała wszystkim prawa do świadczenia, ale Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie egzekwował kosztów udzielenia świadczenia od osoby, która nie była ubezpieczona.

Pacjent będzie miał 30 dni na skorygowanie nieprawidłowości, które pozbawiają go prawa do ubezpieczenia. Będzie można dokonać zgłoszenia do ubezpieczenia w ciągu 30 dni od chwili wykrycia tego faktu.

Najczęstsze kłopoty z prawem do ubezpieczenia wiążą się z niedopełnieniem formalności przy zgłaszaniu do ubezpieczenia - wynika z analizy dokonanej w NFZ.

d4jh7cp

Podziel się opinią

Share
d4jh7cp
d4jh7cp