Trwa ładowanie...
d1xvjjw
finanse

Rząd Niemiec pracuje nad planem ratowania banków - "Die Welt"

10.10.Berlin (PAP/Pr.,Reuters) - Rząd Niemiec pracuje nad planem ratunkowym dla niemieckiego systemu finansowego, na podobieństwo rozwiązań brytyjskich - pisze w piątek dziennik...

Share
d1xvjjw

10.10.Berlin (PAP/Pr.,Reuters) - Rząd Niemiec pracuje nad planem ratunkowym dla niemieckiego systemu finansowego, na podobieństwo rozwiązań brytyjskich - pisze w piątek dziennik "Die Welt" w wydaniu internetowym.

Agencja Reutera dowiaduje się z "dobrze poinformowanego źródła", że doniesienie gazety "nie jest nieprawdziwe".

Gazeta dowiedziała się, że decyzja rządu w sprawie tego planu ma zapaść w najbliższych dniach. "Die Welt" dodaje, że w CDU plan napotyka "znaczne opory".

d1xvjjw

Plan ratunkowy to - według niemieckiej gazety - wielomiliardowe (ponad 100 miliardów euro) rządowe gwarancje dla kredytów między bankami lub bezpośrednie rządowe kredyty, bądź też pomoc kapitałowa. W zamian państwo przejmowałoby udziały w instytucjach finansowych.

CDU jest podobno przeciwna, by państwo udostępniało kapitał bankom i stawało się w ten sposób współwłaścicielem lub może nawet wyłącznym właścicielem prywatnych dotąd banków.

"Die Welt" pisze, że sytuacja niemieckiego sektora bankowego gwałtownie się pogorszyła. Kolejne banki mają podobno poważne problemy z płynnością i potrzebują kapitału. Istnieje też groźba załamania się rynku pieniądza w związku z "dramatycznym" odpływem środków z prywatnych funduszy inwestycyjnych. Rząd rozważa więc rozszerzenie gwarancji na te fundusze. (PAP)

az/ mc/ asa/

d1xvjjw

Podziel się opinią

Share
d1xvjjw
d1xvjjw