Rząd przeciw ograniczaniu środków UE na politykę spójności

Rząd sprzeciwia się ograniczaniu środków UE na politykę spójności w latach 2014-2020, ponieważ w dłuższej perspektywie powodować to będzie dalsze pogłębianie się różnic między krajami bogatymi i biednymi - wynika z komunikatu po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Rząd przeciw ograniczaniu środków UE na politykę spójności
Źródło zdjęć: © AFP

05.02.2013 18:15

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął stanowisko Polski na posiedzenie Rady Europejskiej, które odbędzie się w 7-8 lutego 2013 r.

Z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że w kwestii budżetu UE na lata 2014-2020 Polska popiera podejście, zgodnie z którym polityka spójności, obejmując wszystkie regiony UE, powinna koncentrować się na tych najsłabiej rozwiniętych. "Z tego względu sprzeciwiamy się ograniczaniu budżetu przeznaczanego z polityki spójności na kraje najbiedniejsze, ponieważ w dłuższej perspektywie powodować to będzie dalsze pogłębianie się różnic między krajami bogatymi i biednymi. Byłoby to również sprzeczne z zasadą solidarności UE" - czytamy w komunikacie.

CIR podało też, że w kwestii Wspólnej Polityki Rolnej Polska stoi na stanowisku, by wypracowane zostały takie rozwiązania, które umożliwią polskim rolnikom konkurowanie na jednolitym rynku na sprawiedliwych zasadach poprzez mechanizmy wyrównywania płatności bezpośrednich w kierunku średniej UE.

W ocenie Polski należy podjąć aktywne działania wzmacniające pozycję Unii Europejskiej w gospodarce światowej. Szczególnie dotyczy to: zintensyfikowania współpracy gospodarczo-handlowej z najbliższymi sąsiadami (kraje Partnerstwa Wschodniego, Rosja, kraje Południowego Sąsiedztwa), bliższych relacji transatlantyckich (Kanada, USA), zacieśnienia współpracy z Japonią oraz przyjęcia spójnej gospodarczo-handlowej strategii UE wobec Chin. Polska uważa, że ważnym instrumentem służącym wychodzeniu z kryzysu może być liberalizacja handlu w drodze negocjacji wielostronnych na forum WTO.

Zaplanowany na czwartek i piątek szczyt ma być też poświęcony przemianom demokratycznym w państwach arabskich. Z komunikatu CIR wynika, że Polska deklaruje swoje uczestnictwo w działaniach podejmowanych przez Unię Europejską na rzecz przemian w tym regionie, szczególnie w odniesieniu do Tunezji, Egiptu i Libii. Wspiera także wysiłki na rzecz przezwyciężenia konfliktu syryjskiego, który może zagrozić stabilizacji całego regionu. W 2012 r. Polska przeznaczyła 4,3 mln zł na pomoc humanitarną dla Syrii, rozważa też dalsze działania humanitarne w 2013 r.

Polska deklaruje również wsparcie dla władz libijskich w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony granic, zamierza się włączyć w działania unijne.

Źródło artykułu:PAP
polskakeue
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)