Trwa ładowanie...
d1p5ieg

Rząd przyjął autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o zapasach paliw

15.04. Warszawa (PAP) - Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o zapasach paliw. Chodzi o wyłączenie sektora LPG z proponowanego w...

d1p5ieg
d1p5ieg

15.04. Warszawa (PAP) - Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o zapasach paliw. Chodzi o wyłączenie sektora LPG z proponowanego w nowelizacji systemu koncesji na produkcję i import paliw płynnych oraz związaną z nią kaucję.

Autopoprawka przygotowana przez Ministerstwo Finansów zakłada wyłączenie rynku gazu płynnego LPG spod obowiązku składania zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł przy uzyskaniu koncesji na produkcję i obrót paliwami ciekłymi z zagranicą.

Projekt ustawy znajduje się w Sejmie i oczekuje na drugie czytanie. W czasie prac w komisji ds. energetyki i surowców energetycznych posłowie zwrócili uwagę, że obowiązek składania 10 mln zł zabezpieczenia może wyeliminować z rynku licznych mniejszych przedsiębiorców, działających na rozdrobnionym rynku LPG i zajmujących się importem gazu płynnego. W rezultacie resort gospodarki przygotował odpowiednią autopoprawkę.

W uzasadnieniu projektu ustawy zauważono m.in., że do przestępstw podatkowych dochodzi przede wszystkim w przypadku działalności polegającej na przywozie paliw z zagranicy celem wprowadzenia ich do obrotu. Dlatego, aby zniechęcić do ich popełniania, wprowadzono konieczność składania 10 mln zabezpieczenia. Oszacowano, że straty dla budżetu państwa z samego tylko tytułu nieodprowadzonych podatków od sprzedanych paliw wyniosły do 4 mld zł w 2013 r. (PAP

wkr/ je/

d1p5ieg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p5ieg