Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej progi ostrożnościowe długu publ. do PKB (aktl.)

...

25.02.2014 | aktual.: 25.02.2014 16:23

dochodzą informacje z komunikatu po posiedzeniu rządu #

25.02. Warszawa (PAP) - Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych obniżającej progi ostrożnościowe 50 i 55 proc. odnoszące się do relacji długu publicznego do PKB o 7 pkt proc. - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

"Zdecydowaliśmy o obniżeniu progów ostrożnościowych, co miało być tym jednym z najbardziej pożądanych - z punktu widzenia finansów publicznych - efektów reformy, zmian w OFE. Chodzi o to, żeby jednym z efektów zmian w OFE były większe rygory dyscypliny finansowej, żeby nikt nie pomyślał, że to są pieniądze do wydania" - powiedział Tusk.

"Żeby państwo dziś i w przyszłości nie mogło się nadmiernie zadłużać, dlatego obniżamy o 7 pkt. proc. progi ostrożnościowe" - dodał.

Obniżone o 7 pkt. proc. progi dla relacji długu do PKB stosowane będą w stabilizującej regule wydatkowej. Mechanizm korekty wysokości limitu wydatków będzie obowiązywał dla progów 43 proc. i 48 proc. relacji długu do PKB.

"W grudniu 2013 roku weszła w życie ustawa dotycząca finansów publicznych, która wprowadziła stabilizującą regułę wydatkową. Celem reguły jest ograniczenie wzrostu wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych, co zminimalizuje ryzyko destabilizacji finansów publicznych. Skokowe obniżenie długu publicznego (po zmianach w OFE - PAP) i wprowadzenie reguły stanowią więc dwie główne przyczyny, które zdecydowały o konieczności wprowadzenia zmian do ustawy o finansach publicznych. Przewidują one obniżenie progów relacji państwowego długu publicznego do PKB w mechanizmie korygującym stabilizującej reguły wydatkowej" - głosi komunikat Centrum Informacyjnego Rządu.

"W projekcie zapisano, że progi obniżone będą o 7 punktów procentowych, czyli próg 50 proc. zastąpiony zostanie progiem 43 proc., a próg 55 proc. - progiem 48 proc. Obniżenie progów ma na celu ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie oraz zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej" - dodano.

Kolejną zmianą, jaką zakłada nowela ustawy o finansach publicznych, jest wprowadzenie przepisu mówiącego o tym, że na potrzeby stabilizującej reguły wydatkowej wartość zasilenia funduszu emerytalnego przez Fundusz Rezerwy Demograficznej będzie podlegać konsolidacji.

"Dzięki temu transfery środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej, które, zgodnie z prawem, mogą być wykorzystywane na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego, nie będą zaburzać działania stabilizującej reguły wydatkowej" - wyjaśnia CIR. (PAP)

bg/ jtt/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansedługpremier
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)