Rząd za tydzień przedstawi stanowisko w sprawie tzw. małego trójpaku (opis)

26.03. Warszawa (PAP) - Rząd za tydzień przedstawi stanowisko w sprawie tzw. małego trójpaku - poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Dodał, że celem jest...

26.03.2013 | aktual.: 26.03.2013 17:38

26.03. Warszawa (PAP) - Rząd za tydzień przedstawi stanowisko w sprawie tzw. małego trójpaku - poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Dodał, że celem jest zapewnienie odbiorcom możliwie najtańszej energii.

"Za tydzień można spodziewać się stanowiska rządu wobec +trójpaku+" - powiedział Tusk po posiedzeniu rządu.

"W poselskim projekcie nie będziemy precyzyjnie definiować odnawialnych źródeł energii, ponieważ to znajdzie się w odrębnym projekcie rządowym. (...) nie będzie rozstrzygnięć, na jakie gałęzie będziemy dawali wsparcie. Poziom wsparcia będzie określony w ustawie rządowej, która powstanie możliwie szybko" - dodał.

Mały trójpak energetyczny ma w przyśpieszonym tempie wprowadzić do polskiego prawa najważniejsze regulacje pakietu trzech ustaw energetycznych. To efekt presji, jaką na rządzie wywarło postępowanie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce.

Premier poinformował, że rząd chce wypracować model "najbezpieczniejszy i najtańszy dla obywateli".

"Projekt tzw. +trójpaku+ jest w Sejmie. To jest projekt poselski, (...) czeka na precyzyjne stanowisko rządu. My nie pracujemy nad kompromisem między lobbystami a tajnymi siłami, ani nad kompromisem między partiami politycznymi. My szukamy rozwiązania, (...) zgodnie z którym działania głównie ws. OZE nie będą doprowadzały do wzrostu cen energii w Polsce w sposób większy niż muszą" - powiedział.

Dodał, że celem jest wypełnianie minimum, jakie wynika z prawa europejskiego.

"To jest 15 proc. OZE do 2020 r. i nic więcej. Nie będziemy kreowali ambitniejszych zadań, niż to wynika z europejskiego minimum. W obrębie tych 15 proc. będziemy szukać rozwiązań, które będą faworyzowały źródła OZE niepodrażające za bardzo energii" - powiedział.

Premier zapowiedział m.in. prace nad kompleksowym projektem małych elektrowni wodnych.

"To wydaje się z punktu widzenia sensu ekologicznego, kosztowego, ciekawy kierunek myślenia" - powiedział.

"Nie damy sobie wmówić, że Polska jest idealnym zagłębiem dla fotowoltaiki, nie będziemy szukać najdroższego sposobu wytwarzania odnawialnej energii. Choć z drugiej strony najtańsze też nie do końca jest najlepsze dla polskiej gospodarki" - dodał.

Tusk poinformował, że "bezlitosnej weryfikacji" jeśli chodzi o koszty będą podlegały koncepcje na rzecz farm wiatrowych na morzu.

"Tam współczynnik certyfikatu jest szczególnie wysoki" - powiedział. (PAP)

morb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
energiaozeopis
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)