Trwa ładowanie...
de1xbks
rząd
17-01-2012 18:30

Rząd zajmie się projektem ustawy o odwróconej hipotece za 2 tygodnie

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym wymaga dalszej analizy, chodzi o zabezpieczenie interesów osób korzystających z tego rozwiązania - poinformował PAP wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Rząd zajmie się projektem za dwa tygodnie.

de1xbks
de1xbks

Rada Ministrów miała rozpatrzyć projekt we wtorek.

Minister gospodarki zwracał uwagę na potrzebę dalszych analiz skutków nowego rozwiązania; rząd - jak przekazał Kasprzak - przychylił się do tego.

"Donald Tusk zwrócił się do ministra gospodarki o pomoc w przygotowaniu dodatkowych zapisów, które będą chroniły osoby starsze przed niewłaściwym wykorzystywaniem tego instrumentu" - napisał Kasprzak w odpowiedzi na pytanie PAP o projekt.

Odwrócona hipoteka skierowana jest zwłaszcza do osób starszych. Polega na tym, że bank wypłaca swojemu klientowi określoną kwotę (miesięcznie lub jednorazowo), która jest zabezpieczona hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości - np. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Osoba, która korzysta z takiego rozwiązania, pozostaje do końca życia właścicielem nieruchomości lub prawa do niej.

de1xbks

Po jej śmierci prawo do nieruchomości zostaje przeniesione na bank, ale spadkobiercy mogą zdecydować się na spłatę kredytu po zmarłym, zachowując prawo do nieruchomości. Jeżeli tak nie zdecydują, bank przejmuje własność nieruchomości, ale musi wypłacić spadkobiercom różnicę między wartością kredytu, jaka została do spłaty (z odsetkami i innymi należnościami), a wartością przejmowanej nieruchomości.

de1xbks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de1xbks