Rząd zapowiedział cyfrową rewolucję. Nadchodzi darmowa ważna funkcja
Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka przekazał, że bezpłatny, kwalifikowany podpis elektroniczny w portfelu na dokumenty jest jednym z rozwiązań unijnego rozporządzenia. Ministerstwo pracuje koncepcyjnie nad ścieżkami implementacji tych przepisów.
25.03.2024 08:38
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceministra cyfryzacji, Michała Gramatykę, bezpłatny, kwalifikowany podpis elektroniczny w portfelu na dokumenty jest jednym z rozwiązań zawartych w rozporządzeniu eIDAS 2.0, które zostało wprowadzone 29 lutego. Wiceminister poinformował, że Ministerstwo Cyfryzacji (MC) jest już na etapie prac koncepcyjnych nad sposobami implementacji tych przepisów unijnych.
Resort, odpowiadając na pytania, wyjaśnił, że prace nad implementacją przepisów są w toku, dlatego na razie nie ma możliwości dodania certyfikatu do podpisu kwalifikowanego w aplikacji mObywatel 2.0.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie
Cyfrowy portfel Polaka
Portfel cyfrowy ma na celu umożliwienie obywatelom Europy cyfrowej identyfikacji podczas korzystania z usług publicznych i prywatnych, takich jak dostęp do konta bankowego, składanie deklaracji podatkowych czy zapisywanie się na studia na uniwersytecie. Jest to również odpowiedź na rosnące obawy dotyczące ochrony prywatności w sieci i ochrony danych w aplikacjach oferowanych przez takie firmy jak Apple, Alphabet i inne platformy.
W niektórych krajach członkowskich UE takie portfele cyfrowe już istnieją. Nowe prawo unijne ma na celu zapewnienie ich interoperacyjności. To oznacza, że jeśli osoba mieszka w jednym kraju, a pracuje w innym, będzie mogła korzystać z jednego cyfrowego portfela w obu krajach. Europejski portfel cyfrowy będzie zatem sumą systemów krajowych, które mogą mieć nieco różne cechy, ale będą zdolne do współpracy.
Cyfrowy portfel będzie dobrowolny
Portfel UE będzie dobrowolny w użyciu. Bezpłatne kwalifikowane podpisy elektroniczne dla użytkowników portfela UE będą miały taką samą moc prawną jak podpis odręczny.
Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji, powiedział: "Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już koncepcyjnie nad ścieżkami implementacji tych przepisów. Pojawią się one w polskim systemie prawnym po wdrożeniu przepisów unijnych".
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało informacje na temat najczęściej wykorzystywanych funkcji i dokumentów w aplikacji mObywatel. Są to mDowód, Karta Dużej Rodziny, mPrawo jazdy, Moje pojazdy, legitymacja emeryta-rencisty, legitymacja szkolna, legitymacja studencka.
Ministerstwo zauważyło również, że użytkownicy często logują się do usług za pośrednictwem Węzła Krajowego przy użyciu aplikacji mObywatel 2.0, aby sprawdzić historię pojazdu, punkty karne i mandaty.
Ministerstwo poinformowało również, że 22 marca wprowadziło dokumenty Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i Prawo wykonywania zawodu położnej. "Spodziewamy się, że wymienione dokumenty będą cieszyć się dużym zainteresowaniem tej grupy zawodowej" - przekazano PAP.
Aplikacja mObywatel, która jest bezpłatną, publiczną aplikacją mobilną, umożliwia użytkownikom szybki dostęp do swoich dokumentów i danych. Oprócz najczęściej używanych funkcji użytkownicy mogą zgłosić naruszenie środowiska, zastrzec swój numer PESEL, sprawdzić jakość powietrza, zrealizować wystawione e-recepty, umówić się na e-Wizytę w ZUS, sprawdzić dane w funkcji wybory. Aplikacja mObywatel umożliwia również szybko i bezprowizyjnie opłacić urzędowe zobowiązania finansowe, na przykład podatek od nieruchomości, czy opłatę za wywóz śmieci.