Trwa ładowanie...

Rząd zatwierdzi umowę gazową

Minister skarbu potwierdził, że rząd przyjmie dziś w trybie obiegowym końcową instrukcję negocjacyjną w sprawie zatwierdzenia umowy gazowej z Rosją.

Rząd zatwierdzi umowę gazowąŹródło: Jupiterimages
d3kcb8k

Aleksander Grad z Platformy Obywatelskiej, który był gościem Salonu Politycznego Trójki mówił, że w ślad za tym zostaną podjęte decyzje korporacyjne, czyli zgoda zarządu i rady nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Aleksander Grad zapowiedział też, że gdy tylko gotowy będzie aneks do kontraktu, umowę zatwierdzi również on jako minister skarbu.

Zawarte przed niespełna dwoma tygodniami w Moskwie porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu jamalskiego na dostawy gazu do 2037 roku. Zakłada także możliwość zwiększenia dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju do blisko 10 miliardów 200 milionów metrów sześciennych rocznie. Oprócz tego w dokumencie jest o mowa o tranzycie gazu przez Polskę do 2045 roku.

d3kcb8k

Jedną z kwestii spornych była sprawa Europolgazu, czyli operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Głównymi udziałowcami tej spółki są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom. Chodziło między innymi o kwestię opłat za przesył gazu przez Polskę, a także zaległości strony rosyjskiej z tym związane. Z wypowiedzi przedstawicieli resortu skarbu wynika, że sprawę udało się załatwić kompromisowo.

Zawarte w Moskwie porozumienie jest warunkowe. Strony zobowiązały się, że w ciągu dwóch tygodni uzyskają odpowiednie zgody korporacyjne. Termin mija jutro (czwartek 11 lutego).

d3kcb8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kcb8k